Vahemeremaade menüü võib aidata suhkruhaigust ennetada


Vahemereäärsetele maadele omane toit, mis sisaldab rohkelt puu- ja juurvilju, kiudaineid ning tervislikumat sorti rasvu, võib värske uuringu järgi aidata ära hoida teist tüüpi diabeedi teket.

Uuringu põhjal aitab Vahemeremaade elanike söömisharjumustel põhinev dieet südant tugevana hoida, sealsetes toitudes kasutatav oliiviõli alandab aga vererõhku ja aitab veresuhkru hulka kontrolli all hoida, aidates seeläbi kaasa suhkruhaiguse vältimisele, vahendas tarbija24.ee uudisteagentuuri BBC.
Uuringus küsitleti 14 000 hispaanlast, kes kirjeldasid oma toitumisharjumusi. Seejärel jälgiti nelja aasta jooksul diabeedi ilmnemist uuritavate seas ning vaadeldi seoseid haiguse tekke ja toitumisharjumuste vahel.
Küsitletute vastuste hindamimisel oli aluseks uurijate koostatud Vahemere dieet, mis pandi kokku Kreeta saare, Itaalia lõunaosa ja Kreeka elanike toitumisharjumuste põhjal. Uuritavad jagati kolme rühma selle alusel, mil määral nad küsitluse vastuste põhjal oma igapäevaelus Vahemeremaade dieedi koostisosi tarbisid.
Näiteks anti uuringus osalenutele üks punkt selle eest, kui nad kasutasid toitudes dieedi põhilisi koostisosi – kala, puuvilja ja oliiviõli – aga punkti said ka need, kes piirasid loomsete rasvade kasutamist ning hoidsid alkoholitarbimist mõõdukana.
Esimesse gruppi liigitati kõige tervislikuma eluviisiga uuritavad, kes said seitse või enam punkti, viimasesse rühma paigutati aga kuni kolm punkti saanud vastajad.
Seejärel jälgisid uurijad nelja aasta jooksul diabeedi esinemist uuritavate seas ning leidsid, et keskmiselt oli esimesse gruppi kuulunute diabeedirisk tervelt 83 protsenti väiksem kui kolmanda grupi liikmetel. Grupil, mille liikmete toitumisharjumused sarnasesid Vahemere dieediga keskmisel määral, oli madalaima punktiarvu saanute grupiga võrreldes 59 protsendi võrra väiksem risk suhkrutõppe haigestumiseks.
Kuna aga uuringus osalejate keskmine vanus jäi 40 eluaasta kanti ning teist tüüpi diabeet tekib tavaliselt vanematel inimestel, tunnistasid uuringu läbiviijad, et tulemused ei ole lõpuni usaldusväärsed ning teatasid, et Vahemeremaade dieedi mõjude uurimine vajab pikemaid ja põhjalikumaid uuringuid.
Suurbritannia Diabeediühingu esindaja doktor Iain Frame tõi uuringu puudusena välja ka selle, et küsimustike vastuste õigsust ei saanud kontrollida, vaid jäädi lootma vabatahtlike vastajate aususele ja heale mälule.
«Ehkki uurijate järeldus, et Vahemeremaade dieet võib aidata teist tüüpi diabeeti ennetada, on huvitav, tuleb kindlate seoste välja toomiseks lisauuringuid teha,» sõnas Frame. «Suurbritannia Diabeediühing soovitab inimestel süüa tervislikult, tarbides vähe rasva, suhkrut ja soola ning süüa palju puu- ja juurvilja. Haigust aitab ennetada ka regulaarne füüsiline koormus.»


Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.