Miks mõned inimesed käivad neljakäpakil

Geenimutatsioon võib olla harvaesineva
haiguse põhjustajaks, mille põdejad otsustavad maapinnalt tuge otsida ka käte
abil. Haiguse täpsete põhjuste detailide osas pole aga teadlased siiani
üksmeelele jõudnud.


Esimest korda sai avalikkus sellistest inimestest teada 2006. aastal, kui televisioonis näidati Türgi perekonda, mille liikmetest mitu täiskasvanut kõndis ringi nö neljal jalal, vahendas Novaator ajakirja Nature.
Lisaks olid nad ka vaimselt alaarenenud ning puudulikult arenenud tasakaalutajuga.
Alates sellest ajast on lisandunud teateid sama haiguse põdejate kohta ka Brasiiliast ja Iraagist. Teadlastel on selle eriskummalise seisukorra seletamiseks mitmeid hüpoteese.
Türgis asuva Adana ülikooli teadlane Uner Tan on pakkunud välja vastuolulise idee, et tegemist on sammuga tagasi evolutsiooniredelil. Psühholoog Nicholas Humphrey Londoni majanduskoolist usub aga, et probleem võib olla hoopis häirunud tasakaalumeeles, mis lihtsalt ei luba neil inimestel kahel jalal kõndida. „Nende probleemiks on meditsiinilise abi puudumine. Tasakaalu hoidmist hõlbustava abivahendiga on nad võimelised ka kahel jalal kõndima,“ usub ta.
Türgis asuva Bilkenti ülikooli teadlane Tayfun Özcelik ütles, et tasakaalumeelt nõrgestavaid haigusi on teada üle kümne, kuid mitte ükski neist ei sunni inimesi käpuli käima.
Paari päeva eest teatati aga Euroopa inimgeneetika ühingu kohtumisel Barcelonas, et on õnnestunud isoleerida geen, mis võib olla selle seisundi põhjustajaks.

Novaator

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.