Suur sünnikaal võib täiskasvanueas suurendada haigestumist reumatoidartriiti

Hospital for Special Surgery avaldatud
uuringust selgus, et suure sünnikaaluga neli kilo ja enam inimestel on
suurenenud tõenäosus haigestuda täiskasvanuna reumatoidartriiti,
kirjutas Sciencedaily.com.

Kuna seos suure sünnikaalu ja reumatoidartriidi vahel on veel lõplikult täpsustamata, tuleks siiski võimalikule riskifaktorile tähelepanu pöörata ja rõhutada võimalikke viise haigestumise vähendamiseks.

USA New York Hospital for Special Surgery reumatoloogi ja uurimistöö juhi Lisa Mandli kinnitusel võib olla seos reumatoidartriidi ja sünnikaalu vahel.
„Sa ei saa muuta vanust, sa ei saa muuta sugu, aga sul on võimalik muuta sünnikaalu. Seega on tehtud kindlaks, et suur sünnikaal mängib rolli reumatoidartriiti haigestumisel, on võimalik kaalu muuta. Eelmised uurimistööd on viidanud lootekeskkonnale kui riskifaktorile haigestumisel kroonilistesse haigustesse,“ märkis Mandl.

Eelnevate uuringutega on selgunud tugevad seosed väikese sünnikaalu ja haigestumisel teise tüübi diabeeti: vererõhu ja südame veresoonkonna haigustesse. Rootsis viidi läbi uuring, kus osales 400 inimest ning, mille avaldatud tulemustest 2003. aastal leiti seos suure sünnikaalu ja reumatoidartriidi vahel.

Välja selgitamaks, kas suurema rahvastikuarvu juures kehtib samasugune seos, analüüsis Mandl koos kolleegidega USAs 1979. ja 1992. aastal läbi viidud meditsiiniõdede terviseuuringuid. Meditsiiniõdede terviseuuringus osales kokku 87 077 naist, kellel paluti täita küsimustik tervisliku seisundi, krooniliste haiguste ja perekonnas esinevate haiguslugude kohta. 1992. aastal sünnikaalu kohta saadud andmete statistilise uuringu kohaselt haigestus 87 077 naisest 619 reumatoidartriiti. Sünnikaal neli ja enam kilo kahekordistas täiskasvanueas haigestumist reumatoidartriiti.

„Loode reageerib emakas koheselt erinevatele stressiteguritele. Teisi sõnu võivad lootekeskkonna tingimused eelnevalt seadistada inimese ajutegevust ja endokriinset süsteemi, millel võivad hilisemas elueas tekkida kohanemisraskused. Praeguseks on olemas uuringud kahe erineva rahvuse, kahe erineva riigi, erinevate vanemate ja erineval ajal sündinud inimeste kohta, mis mõlemad viitavad seosele sünnikaalu ja reumatoidartriidi vahel,“ mainis Mandl.
Reumatoidartriidi patsientidel on teada, et neil esineb hüpotaalamus-hüpofüüs-neerupealise telje (HPA) düsregulatsioon, mis võis olla mõjutatud emaka keskkonnast.

HPA telg on osa inimese neuroendokrinoloogilisest süsteemist, mis kaasab hüpotaalamuse, ajuripatsi ja neerupealsed. See on süsteem, mis vastutab stressiga toimetuleku eest, reguleerides kortisooli tootmise, neurotransmitterite ja võtmehormoonide töö. Need teoreetilised neuroloogilised kinnitused võivad toetada uusi hüpoteese uurimaks reumatoidartriidi põhjustajaid,“selgitas Mandl. USA rahvusliku artriidi, lihas- ja nahahaiguste instituudi andmetel põeb 2,1 miljonist Ameerika rahvastikust reumatoidartriiti. Haigus on levinum naistel, see on ravimatu, kuid liigesepõletikuga elama õppida on võimalik.

Reumatoidartriit on krooniline liigesepõletik. Sellesse haigestub igal aastal umbes poolsada täiskasvanut Eestis. Kõige sagedamini haigestuvad 60-70aastased naised ja kõige harvemini noored mehed. Täiskasvanud reumatoidartriidihaigeid on Eestis umbes 7000-14 000, kirjutas Virumaa Teataja.


Lisa kommentaar

  • Kristina Kruuse-Tezak

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.