Liigne arvuti kasutamine ja liikumine põhjustavad migreeni

Üks lisapäev nädalas arvuti taga tõstab
noore tõenäosust saada migreen või pingutuspeavalu.

Värske Soomes läbi viidud uurimus kinnitab, et rohke arvutikasutamine on peavaludega seotud, kirjutas kauppalehti.fi.

Sobivat arvuti kasutamise määra on raske paika panna. Põhireegel on olla arvuti taga nii vähe kui võimalik. „Oluline on see, et tehakse pause. Arvutit ei tohi kasutada kauem kui tunda aega ilma pausi tegemata,“ rääkis tervishoiuala kandidaat ja filosoofia doktor Airi Oksanen.

Oksaneni väitekiri keskendus just noorte peavalude põhjustele. Tema sõnul oli noortel, kes nädala jooksul rohkem arvutit kasutasid, enam peavalu kui neil, kes arvuti taga vähem viibisid.

Samuti selgub uurimusest, et ka liigne liikumine ei pruugi peavalu käes kannatajatele tingimata head teha. Ka rohke liikumise ja migreeni vahel on olemas seos.

„Rohke liikumine ei ole tingimata hea asi, kui noorel on soodumus korduvatele peavaludele. Soovitatav oleks trenni teha kolm-neli korda nädalas ja pool tundi korraga,“ sõnas Oksanen.

Noorte peavalusid põhjustavad kõige sagedamini kaelalihased. Oksaneni tõendite kohaselt on 17aastaste peavalude käes kannatavate tüdrukute kaelalihaste kasutamine teistsugune kui neil tüdrukuil, kel peavalusid ei olnud. Nimelt on noored arvuti taga töötades sageli halvas asendis, mistõttu lasub koormus kaelalihastele ebaühtlaselt.

Kaelalihaseid on võimalik tugevdada. Tuleb vaid meeles pidada, et arvuti taga olles tuleb ka puhata ja pausi ajal harjutusi teha.

Uuringus osales 183 peavalude käes kannatavat noort. Esimese uurimuse ajal olid nad 13aastased, teise ajal aga 17aastased.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.