Raseduse ajal suitsetamine tõstab sünnidefekti riski poole võrra

Raseduse ajal suitsetavatel või
suitsetajatega pidevalt ühes ruumis viibivatel naistel suureneb oht sünnitada
jänesemokaga laps.

Kaasasündinud huule- ja suulaelõhe on ka enamlevinud sünnidefektid, vahendas Eesti Päevaleht Online. Tõenäosus, et osa suulaest ja huulest ei kasva kokku ning arenevad erinevalt, on suurem viienda ja üheksanda rasedusnädala vahelisel ajal, selgub värskest Norras läbiviidud uuringust.

Teadlased avastasid ka, et naisel, kes suitsetab päevas rohkem kui 10 sigaretti oma esimese kolme raseduskuu ajal, on tõenasus sünnidefektiga lapse ilmaletoomiseks isegi poole suurem, kui võrrelda mittesuitsetajatega.

Samas aga naistel, kes on n-ö passiivsed suitsetajad ja viibivad teiste suitsetajate läheduses päevas vähemalt kaks tundi, on risk haigete laste sünniks juba 60%.

Varasemad uuringud on näidanud, et suurema tõenäosusega sünnib suitsetavatel emadel pigem huule- kui suulaelõhega laps.

Uuringugrupp, Dr Rolv T. Lie juhtimisel usub aga, et keha vabaneb ise tubakasuitsu mürkidest ning inimeste vastuvõtlikus mürkide suhtes sõltub nende geenikombinatsioonidest. Lie tiim ei ole igastahes leidnud mingeid tõendeid, mis kinnitaksid asjaolu, et suitsetamine ja kaasasündinud haigus oleks kuidagi seotud.

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.