Diabeeti haigestutakse üha nooremas vanuses

Mida enam muutuvad meie toitumisharjumused,
seda enam ähvardab lapsi rasvumine.

II tüübi diabeeti haigestujate vanus on hakanud üha alanema. Selle üheks põhjuseks võib lugeda ka laste ülekaalulisust.

Euroopa Liidu tervishoiuvoliniku Markos Kyprianou shy;sõnul suureneb ülekaaluliste või rasvtõve all kannatavate laste arv Euroopas aastas 400 000 võrra.

Lapsepõlves kannatavad ülekaalulised lapsed suhkruhaiguse ja maksahaiguste all, suureks saades on neil kõrgenenud südamehaiguste, vähktõve, hüpertooniatõve, insuldi- ja depressioonirisk.

Rahvusvahelise diabeediliidu hinnangul kujuneb igal aastal ligi 70 000-l alla 15aastasel lapsel välja I tüübi diabeet, samas kannatavad II tüübi diabeedi all juba ka 8aastased lapsed nii arengumaades kui ka arenenud riikides.

Ekspertide sõnul võib aastaks 2025 diabeet ohustada kuni 400 miljonit last üle maailma. Ega asjata ei kuulutanud Rahvusvaheline Diabeediföderatsioon (IDF) aastaid 2007 ja 2008 laste ja noorte diabeediaastateks.

Eestis võib uuringute alusel ülekaaluliseks tunnistada iga 11. lapse. Uuringud näitavad sedagi, et tõenäoliselt on normkaalu ületanud laps ka täiskasvanueas rasvapolstriga hädas.

II tüübi diabeeti haigestumist soodustavadki eelkõige rasvumine ja perekondlik dispositsioon. Tallinna Lastehaigla endokrinoloogi Ülle Einbergi väitel on noorimad II tüübi diabeeti haigestunud patsiendid olnud 12–13 aastased.

Viimase 15 aasta jooksul on Eestis tõusnud ka I tüübi diabeeti haigestumus ligikaudu 1,6 korda, kusjuures haigestutakse järjest nooremas vanuses.

Einbergi sõnul oli veel paarkümmend aastat tagasi haruldane, kui mõnel alla aastasel lapsel diabeet diagnoositi, praegune tendents näitab, et alla viieaastaste patsientide hulk on järjest suurenemas.

Samas ütleb Einberg, et Eestis ei ole veel noorukite haigestumine II tüübi diabeeti suur probleem, siiski jälgitakse riskirühma kuuluvaid lapsi tänapäeval teravdatud pilgul.

“Varjatud kõrgenenud veresuhkur erilisi sümptomeid ei põhjusta, põhiliselt kurdetakse väsimuse ja peavalu üle,” lausus Einberg, nentides, et täiskasvanueas arsti poole pöördunutel on tihtilugu juba diagnoosimata diabeedist tekkinud tüsistused.

Tallinna Lastehaigla dieediõe Egle Rannaste sõnul on lapsevanemad tema konsultatsioonile toonud üha rohkem ülekaalulisi lapsi.

Lastehaiglas peaks sügisel tööd jätkama ka Eesti esimene ülekaaluliste laste päevaosakond, kus lapsed õpivad spetsialistide käe all oma toitumisharjumusi muutma. Seejuures on väga oluline laste endi motivatsioon kehakaal kontrolli alla saada.

“Kaalu saab langetada füüsilise koormuse suurendamisega,” sõnas Rannaste. Ülekaaluline laps peaks arvestama päevaseks füüsilise aktiivsuse normiks tund kuni poolteist regulaarset treeningut vastavalt oma jõule. Liikumine ei vähenda mitte üksnes kaalu, vaid ka veresuhkru taset organismis.


Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.