Apteekrite puudus jätab kahe küla rahva rohuärita

Veel poolteist kuud saavad maainimesed osta
ravimeid Kärstna apteegist ja selle Suislepas asuvast haruapteegist, novembrist
sulevad mõlemad oma uksed.

Osaühingu Kärstna Apteek juhataja Malle Sulbi nimetas sulgemise põhjustena ravimimüügi litsentsi lõppemist ja enda pensionile jäämist. Naine on apteekrina töötanud 1968. aastast, mil ta lõpetas Tartu ülikooli ja asus Kärstnasse tööle, kirjutas Sakala.

Juhataja ütles, et pole kedagi, kes temalt ravimimüügi üle võtaks. «Internetis on teave Kärstna apteegi lõpetamise kohta üleval maikuust saati ja selle aja jooksul pole keegi huvi tundnud,» nentis Sulbi.

Ülikooli Apteegi Mustla haruapteegi juhataja Reet Teng ja osaühingu Vana-Apteek juhataja Elle Veiken ei usu, et keegi Suislepas ja Kärstnas edaspidi veel ravimimüügiga tegeleks.

«Kõige raskem on maale töötajat leida, sest apteekrina võib ametis olla vaid erialase haridusega inimene,» kõneles Reet Teng.

«Noor inimene maale ei tule, sest seal on käive väike, palk aga sõltub läbimüügist,» ütles Elle Veiken. Tema teada on Eestis praegu puudu 250 proviisorit, mis tähendab just maa-apteekide kadu.

«Maal ei saa eraapteeki pidada ka seepärast, et käive on madal ja laos suuri varusid hoida majanduslikult kahjulik,» lausus Veiken.

Reet Tengi sõnutsi puudub riigil nägemus, kuidas maainimestele korralik arstiabi tagada.

Suislepas ja Kärstnas töötav perearst Maire Lattik nentis, et ravimite kehv kättesaadavus annab kõige valusamalt tunda vanainimestele, kes peavad nüüd nende järele sõitma Mustlasse. Mõlemad külad asuvad vallakeskusest umbes tosina kilomeetri kaugusel.

Kärstna apteek on Viljandimaal ainuke, mille põhiapteek asub maal. Malle Sulbi alustas 1992. aastast füüsilisest isikust ettevõtjana, osaühinguna on firma tegutsenud neli aastat. Apteegil on olnud filiaalid Mustlas ja Välustes.

Juhataja sõnul on osaühing seni majanduslikult hakkama saanud, osalt tänu sellele, et pole pidanud renti maksma.

«Kärstna apteek asub minu enda majas ja Suislepa haruapteegis tegutsen tänu vallavalitsusele nullrendiga,» põhjendas apteeker.

Sulbi sõnul ostetakse tema käest retsepti- ja käsimüügiravimeid, aga ka hügieenitarbeid, ravimteesid, söödalisandeid lemmikloomadele ja vajalikku koduapteegi tarvis.

Vanematel inimestel läheb sageli vaja krooniliste haiguste rohtusid. Näiteks hindavad nad endiselt nõukogude ajast tuttavat Vietnami salvi.

«Ravimid maainimesel rahapuudusel ostmata ei jää, sest neid on eri hinnaga ning müügis on ka sama toimega, ent odavamad analoogravimid,» rääkis Sulbi. Rohkem rahvast käib apteegis siiski pärast pensionide, toetuste ja palkade väljamaksmist.

«Eks lõpetamise pärast mingi kahjutunne ikka teki, sest olen seda ametit üle 40 aasta pidanud,» nentis apteeker.

Suislepa ja Kärstna kandi rahvas saab Malle Sulbi käest ravimeid osta veel septembris ja oktoobris.

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.