Haiglate liit ei poolda ämmaemandate õiguste laienemist

Sotsiaalministeerium tahab ämmaemandatele
anda suuremad õigused, selle plaani vastu sõdiva haiglate liidu arvates poleks
aga ämmaemandate õigused siis enam kooskõlas vastutusega.

Sotsiaalministeeriumi, ämmaemandate ühingu ja naistearstide liidu koostööna valmiva eelnõu järgi saaks naised peagi õiguse pöörduda raseduse või lihtsamate günekoloogiliste probleemide korral arsti asemel hoopis ämmaemanda poole, kirjutas Postimees.

Seadusemuudatus annaks ämmaemandatele loa teha uuringuid ja lihtsamate probleemide korral ravi määrata. Ka saaksid nad õiguse kirjutada piiratud hulgal välja ravimeid ja väljastada rasedus- või sünnituspuhkusele lubamiseks töövõimetuslehti.

Eelnõu autorite kinnitusel on muudatuste üks mõte parandada ämmaemandusabi kättesaadavust ka maapiirkondades. Ka peaksid muudatused lühendama ravijärjekordi.

Seadusemuudatuse vastu on aga haiglate liit, kelle hinnangul on muutuste ainus eesmärk anda ämmaemandatele võimalus avada erapraksis.

Haiglajuhte ühendava liidu väitel muudaks ämmaemandate töö lahutamine naistearstide tööst sünnitusabi andmise korraldamise keeruliseks ning see seaks juba tõsiselt ohtu naiste tervise.

Ämmaemandate ühingu presidendi Siiri Põllumaa sõnul on ämmaemandad kõige sobivamad jälgima nii normaal shy;set rasedust, sünnitust kui ka sünnitusjärgset perioodi.

«See on ka Maailma Tervishoiuorganisatsiooni seisukoht. Iga ämmaemand oskab ka riske hinnata. Siis tuleb patsient suunata edasi naistearstile,» rääkis ämmaemandate ühingu president Siiri Põllumaa.

Suvel magistrikraadi kaitsnud Põllumaa sõnul on naistel edaspidi õigus valida erinevate teenusepakkujate vahel. Kindlasti ei saa kedagi kohustada minema ämmaemanda vastuvõtule, kui tema tõekspidamised lubavad käia vaid arsti juures.

Põllumaa sõnul näitavad eri riikide uuringud, et seal, kus ämmaemandad tegutsevad iseseisvalt, pole emade ja laste haigestumisi rohkem kui mujal.

«Naised hindavad, kui nende jaoks on rohkem aega, et nad saavad rohkem rääkida, et neid kuulatakse ära,» märkis Põllumaa.

Ämmaemandate iseseisev praksis on levinud Hollandis, Inglismaal, Skandinaavias. Eestis võtavad Ida-Tallinna keskhaiglas, Pärnu ja Rakvere haiglas juba praegu ämmaemandad iseseisvalt vastu ja probleemideta kulgeva raseduse korral külastab naine günekoloogi paar korda raseduse jooksul.

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.