Järvamaa haigla kirurgi poja narkotest osutus alles Wismaris positiivseks

Politsei väidab, et Järvamaa haigla
valvearst üritas narkojoobest "puhtaks pesta" ekspertiisi toodud sama haigla
kirurgi poega, kirjutas Postimees.

Paide politseosakonna ülemkomissar Janno Ruus tõdes, et see ei ole esimene kord – Järvamaa haiglas tehtud joobeekspertiiside kvaliteediga on neil probleeme olnud aastaid. Kui seni on Ruus arusaamatusi klattinud haigla peaarsti Andres Müürsepaga otse, siis augustis kaotas ta kannatuse lõplikult ja pani posti kurja kirja tervishoiuametile, milles nõuab haiglas toimuva uurimist.

Viimaseks tilgaks karikasse oli tänavu 20. augustil juhtunu, mil Järvamaal Väätsa vallas peeti reidi käigus kinni noor autojuht, kellel alkoholijoovet ei tuvastatud. Et aga paidelase autos oli turvavööta reisija, kutsuti juht politsei autosse rikkumist vormistama.

Ruusi sõnul käitus poiss nii kummaliselt, et politseinike kogenud silm kahtlustas narkojoovet, seejuures tunnistas poiss ise kohe kanepisuitsetamise ka üles.

Narkojoobe juriidiliseks fikseerimiseks sõideti Paide haiglasse, kus valvearst ja nooruk jäid kahekesi kabinetti protseduure tegema. «Naastes mõne hetke pärast politseinike ette, teatas arst oma ootamatu otsuse – autojuht polegi narkojoobes,» ütles Ruus. «Seepeale väitis ka poiss ise, et valetas enne ja pole tegelikult meelemürke tarvitanud.»

Kui politseinikud arsti otsuses kahtlema hakates ütlesid, et viivad noormehe Tallinna Wismari haiglasse kordusekspertiisi, sekkunud sõnavahetusse sama haigla kirurg, kes oli kinni peetud kahtlusaluse ema.

«Ema protesteeris politseinike idee vastu, et miks on tarvis poiss veel kuhugi viia, kui joovet ei tuvastatud,» rääkis Ruus. «Lõpuks avaldas ema nördimust, et politseinikud ei usalda Järvamaa haigla arstide otsuseid.»

Protestist hoolimata põrutasid politseinikud kinnipeetuga Tallinna, kus Wismari haiglas arstid tõe poolteist tundi hiljem jalule seadsid. Ekspertiisi otsus oli Järva haigla valvetohtri järeldust purustav – «joove kannabinoididest» ehk kinnitus kanepi suitsetamisest.

«See jätab ilmselgelt õhku kahtluse, et Järvamaa haigla meedikud üritasid muuta kinni peetud autojuhi tegelikku tervislikku seisundit ega olnud otsust tehes erapooletud,» nentis Ruus.

Järvamaa haigla peaarst Andres Müürsepp tunnistas, et narkojoove juhtumi osas on käivitatud menetlus, mis peab selgitama ekspertiisi teinud valvearsti käitumise üksikasjad.

«Kuid miks ta narkojoovet ei tuvastanud, ei oska mina küll öelda,» ütles peaarst. «Kui ta väidab, et tegi hulga katseid ja need narkojoovet ei näidanud, siis ju see nii oli.»

Ometi möönis Müürsepp, et joobeekspertiisid on haigla jaoks probleem, sest meedikutele pole õpetatud, kuidas neid nõuetekohaselt läbi viia. «Arstid teevad neid lisaülesandena oma parima teadmise tasemel ja kõige tipuks pole meie haiglal isegi litsentsi ekspertiisi tegemiseks,» lisas ta.

Tervishoiuameti järelevalve osakonna juhataja Peeter Mardna sõnul pole neil võimalik selgust tuua Järvamaa haigla narkojoobe tuvastamise konflikti.

«Raske on tagantjärele tõestada, kas ning mida Järvamaa haigla valvearst tuvastas,» kinnitas Mardna Postimehele. «Antud juhul on meil ainult politseinike sõnad arstide sõnade vastu ning sellises seisus on üht või teist poolt kaitsta või hukka mõista kohatu.»

Mardna selgitusel on Järvamaa arste raske valetamises süüdistada juba seepärast, et viimastel tõesti pole narkojoobe tuvastamisel selliseid kogemusi kui Tallinnas Wismari haiglas.

«Rakvere haigla on just seetõttu juba selgelt teatanud, et nemad enam narkoekspertiise ei tee, sest neil puudub selleks lihtsalt võimekus ja oskus,» lausus tervishoiuameti osakonnajuhataja.

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.