Ravimimüüjad võitlevad kasu kärpivate piirmäärade vastu

Ravimite madalast piirmäärast kahju
saavad ravimimüüjad ootavad riigilt miljoneid kroone toovat leevendust.

Kuigi ravimite jae- ja hulgimüüjad on varemgi sel teemal sotsiaalministeeriumiga kohtunud, on firmad üle kolme aasta tegutsenud nende jaoks ebaõiglastel tingimustel. Nüüd ootavad müüjad ravimiseaduse muutumist selliseks, et oleks võimalik ravimeid kasumlikumalt müüa.

Nimelt on apteegid ja hulgimüüjad 2005. aasta märtsist, kui praegune ravimiseadus jõustus, hädas juurdehindluse piirmääradega, mis takistavad isegi lubatud vahemikes hindu kergitada.

Hulgimüüjad tohivad ravimiseaduse järgi hinnale lisada 7–10%, jaemüüjad omalt poolt 21–25%. Kehtestatud vahemikest pole aga kasu, sest kaalutud keskmine juurdehindlus tuleb madalam. Valitsuse seatud piirmäärad seisavad seinana ees.

Näiteks ei tohi ühegi ravimipreparaadi juurdehindlus olla kunagi suurem kui 100 krooni. Apteek võib üle 700-kroonise ravimi pealt kasu lõigata kuni 80 krooni.

Sotsiaalministeeriumi andmetel teenisid hulgimüüjad mullu 3,6miljardilise käibe juures lubatud 7–10% asemel 6,05 protsenti juurdehindlustulu.

Tegeliku juurdehindluse sai sotsiaalministeerium arvutada ettevõtete põhjal, kes esitasid oma väljamüügiaruande. Selgus, et nende hulgimüüjate sisseostukäive oli mullu kokku 1,3 miljardit krooni ja tegelik väljamüügikäive 1,34 miljardit krooni. Seega oli tegelik juurdehindlus 3,09%, mis on maksimaalsest lubatud juurdehindlusest üle poole väiksem.

Ravimite hulgimüügiga tegeleva AS Oriola tegevjuht Aare Järvelaid rõhutas, et kõige rohkem muret ja vähem kasu toovad just kallid ravimid.

Kuna hulgimüüja peab hoidma teatavat laoseisu, on kallimate ravimite laoseisu rahastamise kulud juba suuremad kui saadav müügikasum. Näiteks 10 000kroonise ostuhinna puhul on 100 krooni vaid üks protsent. “Kui aga laoseisu on vaja hoida üle kahe kuu, on finantskulu juba üle ühe protsendi ja kõik muud tegevused seoses selle toote müügiga tuleb katta teiste toodete müügi arvelt,” selgitas Järvelaid.

See võib tema sõnul viia olukorrani, kus hulgimüüjad pole nii kallite toodete müügist enam huvitatud.
Ehkki nigela marginaaliga ravimimüügi kompenseerib teiste kaupade müük, pole seda lõpmatuseni võimalik teha.

Kogu potentsiaalsest kahjust umbes 40% kannavad hulgi- ja jaemüügi gigandi Magnum Medical OÜ kontserni äriühingud. “Meie plaan A on käimasoleva ravimiseaduse muutmisprotsessi raames pidada riigiga konstruktiivset ja argumenteeritud dialoogi,” lausus kontserni tegevjuht Leon Jankelevitsh.
Seda suunas, et uued juurdehindluste regulatsioonid tuleksid õiglased ja ravimimüüjad saaksid väga rangelt reguleeritud turul teha äri mõistlikel tingimustel.

Täispika loo leiate 16. septembri Meditsiiniuudistest.

Lisa kommentaar

  • Ketlin Beljaev

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.