HPV vaktsiin murdis Eestisse

Ravimitööstuse hetke ägedaim turuvõitlus
nii maailmas kui ka Eestis käib HPV vaktsiini nimel.

Selle aasta kevadel toimusid mahukad kampaaniad tüdrukute ja noorte naiste vaktsineerimiseks emakakaelavähi ennetamiseks. Lõuna-Eesti maakondades ilmusid mõnepäevase vahega pressiteated vaktsiini kompenseerimisest. See näitab, et ka Eesti on turg, mille nimel tasub kahel ravimihiiul ja konkurendil, Merck Sharp Dohme (MSD) ning GlaxoSmith Kline (GSK), võidelda.

Esimene HPV vaktsiin, Mercki Sharp Dohme toodetav Silgard (väljaspool Ida-Euroopat Gardasil), tuli Eestis müügile 2006. aasta novembris. Juba kuu hiljem organiseerus kümmekond avalikkuses tuntud naisisikut teavitustööks HPVga seonduvatest ohtudest. 2007. aasta 1. märtsil registreerisid nad mittetulundusühingu Naised Emakakaelavähi Vastu. MSDs loodi ka portaal www.hpv.ee.

Lisaks naistele muutus aktiivseks ka mõni kohalik omavalitsus. Näiteks tegi jõulise avalöögi Jõgeva linn avaldusega, et maksab kinni 6. klassi tüdrukute vaktsineerimise vähi vastu (13.12.2007). Sellele järgnes teade: Tapa neiud saavad vallalt vaktsiini (13.02.2008). Siis tulid samad sõnumid mõnepäevase vahega Tõrvast, Otepäält ja Põdralast. Umbes kuu kestnud pausi järel ka Helmest. Kõik teatasid neljavalentse vaktsiini kasutamisest.

“Oleme veendunud, et HPV vaktsiini näol on tegemist innovatsiooniga, mis mõjutab oluliselt antud ala arengut kogu maailmas ja Eestis. Kuna emakakaelavähi uute juhtude esinemissagedus on Eestis suhteliselt kõrge, siis leiame, et meil on hea võimalus toetada erialaseltse nende teavitus- ja ennetustegevuses,” põhjendab Merck Sharp Dohme meditsiiniala juht Kristel Esko ägedat kampaaniat.

Kõrgetasemeline reklaam lubatavuse piiril

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna peaspetsialist Martin Kadai tunnistab, et neid häiris teadete puhul eksitav väide, et tegemist on vähivaktsiiniga. Samuti juhtisid nad avalduse teinud vallavanemate tähelepanu asjaolule, et kui nad on lubanud vaktsineerimist alustada, peavad nad arvestama ka revaktsineerimise vajadusega. Üks süst maksab ligi 1700 krooni. “Foon HPV ümber on olnud oluliselt pingelisem ja reklaami on tehtud paremini,” leiab Kadai.

Jõgeva linnapea Viktor Svjatõšev kinnitab, et tegemist ei olnud kindlasti ühekordse projektiga ja nad tahavad seda ka järgmistel aastatel jätkata. Praegu panustavad nad eelkõige esimese kolme süsti, kuna võimaliku revaktsineerimise ajaks on paljud lapsed juba kodunt lahkunud. “Kokku vaktsineeriti 40 linna elanike registrisse kantud kuuenda klassi tüdrukust 20,” loetleb Svjatõšev ja lisab, et nad valisid vaktsiini Silgard, kuna see toimib neljale HPV viiruse tüvele.

Algatus vaktsineerida tuli tema sõnul Jõgeva haigla poolt. Lapsevanematele ja linnavalitsusele tegi põhjaliku ettekande emakakaelavähi ennetamisest Eesti Naistearstide Seltsi esindaja ning samuti kohtuti MSD vaktsiinide tootejuhiga.

Samal ajal on maailma juhtiv farmaatsiaajakiri Pharma-ceutical Executive tunnustanud MSDd just sellise HPV vaktsiini Gardasil kõrgetasemelise teavitustöö eest ning kuulutas selle 2006. aasta parimaks farmaatsiabrändiks maailmas. Žürii tõstis esile elanikkonna üldist teadlikkuse tõstmist HPV viiruse ja emakakaelavähi suhtes.

“USAs on retseptiravimite reklaam elanikkonnale lubatud. Eestis ei ole ja ravimitootjate nn teavituskampaaniad turnivad tavaliselt lubatavuse piiril,” kommenteerib ravimiameti peadirektori asetäitja Alar Irs.

Pikemalt loe 30. septembri Meditsiiniuudistest.


Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.