Isotretinoiin võib põhjustada loote väärarengu

Seoses ühe akne raviks istretinoiini saanud
naise rasestumise juhtumiga hoiatab ravimiamet, et antud ravimit ei tohi
kasutada raseduse ajal, sest sellega kaasneb väga suur loote väärarengute
risk.

Enne istretinoiini ravi alustamist ja ravi ajal on väga oluline raseduse vältimine, kuna ravimiga kaasneb suur risk väga raskete ja tõsiste lootekahjustuste tekkeks: kesknärvisüsteemi arenguhäired, näo düsmorfia, suulaelõhe; väliskõrva, silma, südame-veresoonkonna, ja tüümuse väärarengud ning kõrvalkilpnäärme häired.

Loote väärarengute vältimiseks ühtlustati Euroopa Liidus 2003. aastal isotretinoiini sisaldavata suukaudsete ravimite kasutamise tingimused ning algatati riski ohjamise plaan, et vältida viljastumisvõimeliste naiste rasestumist ravi ajal - st et ravimit tohib naisele määrata vaid juhul, kui järgmised Raseduse Vältimise Programmi (Pregnancy Prevention Programme, PPP) tingimused on täidetud:

* Naisel on raskekujuline akne (nt nodulaarne või konglobaatakne akne või püsiarmide riskiga akne), mis ei allu standardsele ravile süsteemsete antibakteriaalsete ja paiksete ravimitega.
* Naine mõistab lootekahjustuse riski.
* Naine saab aru vajadusest väga täpselt käia igakuiselt kontrollis.
* Naine saab aru ja aktsepteerib vajadust efektiivse katkematu kontratseptsiooni järele 1 kuu jooksul enne ravi algust, kogu ravikuuri vältel ja 1 kuu jooksul pärast ravi lõppu. Kasutada tuleb vähemalt ühte ja soovitatavalt kahte rasestumisvastast meetodit, sh barjäärimeetodit.
* Isegi kui naisel on amenorröa, peab ta järgima kõiki efektiivse kontratseptsiooni juhiseid.
* Naine peab olema võimeline kasutama efektiivseid rasestumisvastaseid meetodeid.
* Naine on informeeritud ja saab aru raseduse võimalikest tagajärgedest ning vajadusest kiiresti konsulteerida arstiga, kui on risk raseduse tekkeks.
* Naine saab aru ja on nõus tegema rasedustesti enne ravi algust, ravi ajal ja 5 nädalat pärast ravi lõppu.
* Naine on kinnitanud, et ta on isotretinoiini kasutamisega kaasnevast riskist ja ettevaatusabinõude rakendamise vajadusest aru saanud.

Nende tingimustega peavad arvestama ka naised, kes ei ole momendil seksuaalselt aktiivsed.

Lisaks peab viljastumisvõimelistele naistele isotretinoiini väljakirjutamine piirduma 30-päevase ravikuuriga ning ravikuuri jätkamine nõuab uue retsepti väljakirjutamist.

Ideaaltingimustes toimub rasedustesti tegemine, retsepti väljakirjutamine ja isotretinoiini preparaadi apteegist väljaostmine samal päeval.

Isotretinoiini apteegist väljaostmine peab toimuma maksimaalselt 7 päeva jooksul alates väljakirjutamisest.

Meespatsiendid peavad meeles pidama, et nad ei tohi seda ravimit jagada kellegi teisega, eriti naissoost isikutega. Ravimit ei tohi ükski patsient kellelegi teisele anda.

Samuti ei tohi patsiendid ravikuuri ajal ja ühe kuu jooksul pärast selle lõppu anda doonoritena verd, sest rasedal retsipiendil võib esineda lootekahjustuse risk.

Lisa kommentaar

  • Triinu Laan

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.