Eestis võiks trombolüüse teha 10 korda rohkem

Insuldi üle
elanud inimesele tuleb kiirabi kutsuda ka siis, kui maha on magatud
trombi lõhustava süsti ehk trombolüüsi aeg.

Võrreldes insuldi esinemissagedusega tehakse trombolüüsi kogu maailmas suhteliselt vähe. Euroopas saab vastavat ravi kaks kuni kolm protsenti patsientidest. Sama seis on ka Eestis, kirjutas Eestis Päevaleht.

Eestis tehakse trombolüüsi kolmes Tallinna haiglas ja TÜ kliinikumis. Põhjus, miks küigis haiglates trombolüüsi ei tehta, seisneb selles, et protseduur eeldab neuroloogi osalust. See tähendab omakorda, et närviarst peab olema ööpäev läbi valves, mis käib kohalikel haiglatel üle jõu.

Eestis juhtub aastas ligi 6000 insulti, ent tehakse vaid 60 trombolüüsi. TÜ kliinikumi neuroloog Janika Kõrv usub, et trombolüüse võiks meil teha mitu korda enam – näiteks 400 aastas.

Põhjus, miks paljud insuldi puhul oma lähedasele kohe kiirabi ei kutsu, on teadmatus. Ometi algab abi andmine kiirabi kutsumisest. Paar korda aastas kogutakse kõik olulised lülid (alates häirekeskusest ja kiirabi töötajatest neuroloogideni välja) ühisele koolitusele, et süsteem veatult toimiks.


Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.