RFA kõrvetab kasvaja elektrivoolu abil

Killuke menetlusradioloogiast on ablatsioon
ehk millegi eemaldamine – viimaste aastate kõige kiirema arengu on teinud läbi
raadiosageduslik ablatsioon.

Termin menetlusradioloogia on küllalt uudne ja kõlab igal juhul paremini kui juriidiline menetlus. Tähenduselt pole see ka teps mitte radioloogi väärdiagnoosi puhul alustatav kohtumenetlus, vaid hoopis patsiendi parema diagnoosi ja ravi eesmärgipärane tegevus.

Menetlusradioloogiat on mujal maailmas tituleeritud isegi kahekümne esimese sajandi kirurgiaks.

Kirurgia on teatavasti kreeka algupära järgi käsitöö. Eks seda ole ka menetlusradioloogia. Kuid see käsitöö on peenem ja läbinägelikum – pole vaja inimest lõhki lõigata, piisab vaid väikestest naha avaustest.

Raadiosageduslik ablatsioon (RFA – Radiofrequency Ablation) on väheinvasiivne ravimeetod, mille puhul viiakse piltdiagnostika kontrolli all kasvajakoldesse RFA elektrood, mille kaudu juhitakse koldesse raadiosageduslik elektrivool.

Viimane kutsub esile koe lokaalse termokoagulatsiooni, mille tulemusel tekib kudedes nekroos.

See on viimasel aastakümnel kõige kiiremini arenev ja enim rakendatud kasvajate kuumutamistehnika.

Elektroodi sisseviimise järel tekitatakse generaatoriga kõrge sagedusega mikrolaine. Orgaanilise koe ioonide agitatsioon tekitab friktsioonilise nn hõõrdumise läbikuumenemise, mis omakorda põhjustab proteiinide denaturatsiooni.

Seeläbi tõuseb ka koe impedants ehk takistus mikrolainele, mida mõned elektroodid on võimelised ka mõõtma ja annavad seejärel märku niinimetatud clinical endpoint efektist.

RFA on end tõestanud esmajoones maksa primaarsete kasvajate ja metastaaside ravis. Lähenemine on enamasti perkutaanne ja ultraheli kontrolli all.

Elektroodi on võimalik sisse viia ka laparoskoopiliselt või lahtise lõikuse kaudu. Väiksemate kasvajate ja metastaaside puhul on protseduur ambulatoorne.

Reeglina peetakse ravitavateks kuni kolme kollet, mis ei ole suuremad kui kuus sentimeetrit.

Kuigi peamine ravi sihtmärk on maksa primaarsed kasvajad ja metastaasid, kasutatakse RFAd üha enam ka muudel sihtmärkidel. Luukasvajate ja siirete puhul on ravi peamiselt palliatiivne – valu vastu neurolüüsi läbi. Väiksemate kollete puhul on võimalik täielik tervenemine.

Loe edasi 14. oktoobri lehest.

Lisa kommentaar

  • Egle Raadik

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.