Koostöö Kogu: Eesti vajab fookust inimeste elukvaliteedile

Eesti Koostöö Kogu, Euroopa Komisjoni
Esinduse Eestis ja Sotsiaalministeeriumi koostöös korraldatud seminaril „Eesti
elu kvaliteet Euroopa võrdluspildis“ tõdeti ühiskonna arengus uusi võimalusi ja
vajadust -– fookust inimeste elukvaliteedile.

„Majandussurutis on meid taas mõtlema pannud selle üle, kuhu me teel oleme. Jätkusuutlik areng vajab elukeskkonda ja inimesi, kes suudavad muutuvas maailmas teha uusi otsuseid ja mobiliseerida ennast uute arengueesmärkide nimel,“ ütles SA Eesti Koostöö Kogu juhatuse esimees Peep Mühls. „Värske Euroopa uuring näitab, et kõige paremini saavad hakkama need riigid, kus osatakse arvestada ja hajutada riske ning kus on arenenud dialoog ja solidaarsus ühiskonnas.“

„Eesti elu kvaliteet ja selle võrdluspilt Euroopa Liidu juhtivate riikidega on väga aktuaalne teema. Meie inimeste ootused oma elujärje paranemise suhtes on kõrged. Seda toetab Euroopa Liidu keskmisest kõrgem usaldus esindusdemokraatia institutsioonide vastu. Eesti inimeste optimism oma elujärje ja tervise suhtes on uute Euroopa Liidu liikmesriikide seas kõrgeim. See loob head eeldused uute pikaajaliste arengueesmärkide püstitamiseks ja inimeste elukvaliteedi jõudsaks edenemiseks,“ lisas ta.

Elukvaliteedi temaatika on viimastel aastatel maailma sotsiaalteadlaste ja ka poliitikute seas üha enam käsitlemist leidnud. Eesti Koostöö Kogu soovib tuua kokku avalikkuse huvi ning Eesti ja teiste maade sotsiaalteadlaste uurimustööd, arendada diskussiooni Eesti elu kvaliteedi mudeli defineerimiseks Euroopa Liidu olemasolevate standardite baasil, mis loovad võrdluspildi Eesti elu kvaliteedi hindamiseks.

Elukvaliteet (quality of life) on laiapõhjaline kontseptsioon, milles eristatakse mikro- ja makrotasandit.

Makrotasandil tähendab elukvaliteet ühiskonna heaolu. Teisisõnu – kuidas riik loob sobivad tingimused, et inimesed saaksid saavutada oma eesmärke ja valida enda jaoks sobiva elulaadi. Selles kontekstis on elukvaliteedi kontseptsioon laiem materiaalsete ressurssidega seonduvatest elutingimustest.

Elukvaliteedi mudel koosneb kümnetest näitajatest, mis koonduvad selliste valdkondade alla nagu tervis, töökeskkond, majanduslik olukord, haridus, perekond, osavõtt ühiskonnaelust, elamistingimused, ümbritsev keskkond, transport, turvalisus ja kindlustunne, vaba aja sisustamine jne.

Mikrotasandil on elukvaliteet inimese aineliste, vaimsete ja sotsiaalsete vajaduste rahuldatus; elulaadi kvalitatiivne külg vastandatuna materiaalsete väärtuste tarbimisele. Sisuliselt on see elu kogemine – kuidas inimene on rahul oma eluga. Selle tunnetuse raamid on paljuski sõltuvad ümbritseva keskkonna, ühiskonna väärtushinnangutest. Seetõttu on elukvaliteedi teema tõstatamine makro- ehk ühiskonna tasandil äärmiselt oluline.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.