Noorukiiga on mehe tervise murdepunktiks

SA Tartu Ülikooli Kliinikumi
Androloogiakeskus organiseerib koostöös Eesti Vähiliiduga 10-14. novembrini
noormeeste tervisele pühendatud nädala. Kampaania hüüdlauseks on „Hoia oma
kallisvara!“ Sama sõnum ilmestab ka homme 11. novembril avatavat noormeeste
tervise edendamisele pühendatud veebilehte.

„Nooruki tervis on mehe tervise vundamendiks,“ ütles Paul Korrovits, Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliiniku arst oma avakõnes. Ühe kampaaniaga tema sõnul olukorda ära ei lahenda, sest meestejaoks on sajandeid kehtinud mehelikkuse stereotüüp, et kurta ei ole lubatud ja tulebki tööpostil surra. Selleks, et taolist mõtteviisi muuta, läheb kindlasti aastaid.

Noormeestele suunatud spetsiaalsed reproduktiivterviseteenused on Korrovitsi sõnul Eestis vähe kättesaadavad, samuti on valdkonnaga tegelevate spetsialistide arv suhteliselt väike.

Seda, et noormeeste seksuaaltervisega tegelevate arst-spetsialistidega on kitsas käes, tõdes ka meestearst ja Tartu Ülikooli Kliinikumi meestekliiniku juht Toomas Punab. „Androloogiakeskuse kollektiiviga liitub aastas 1 arst. Seni oleme rohkem panustanud keskmeditsiini spetsialistidele: arstiõppe kestus on ligi 10 aastat, keskmeditsiini inimese saab aga valdkonna spetsialistiks koolitada aga mõne kuuga.“

Suur osa meeste terviseprobleemidest, nende hulgas viljatus, eesnäärmehaigused ja seksuaalhäired, saavad alguse just noorukieas. Samuti on just noorematel meestel vanuses 18-35 aastat suurim risk haigestuda seksuaalsel teel levivatesse infektsioonidesse ja munandivähki.

Munandivähk on varajases staadiumis edukalt ravitav, samas eeldab selle avastamine nii arstkonnapoolset panust kui ka noormeeste teadlikkust enese läbivaatusel ning vajadusel ka võimalust probleemiga õige spetsialisti vastuvõtule pöörduda.

Toomas Punabi sõnul on Eestis meeste seas viimase 10 kuni 15 aasta jooksul olnud munandivähi avastamise juhte 10 – 24 aastas.

Tervisenädala ajal avatakse ka uus noormeestele suunatud terviseportaal noorte.kliinik.ee, mis pakub eestikeelset informatsiooni noormeeste tervisega seotud teemadel koos rohke pildimaterjaliga.

Nädala sees on avatud ka spetsiaalsed noormeestele mõeldud vastuvõtupäevad SA TÜK Androloogiakeskuses Tallinnas ja Tartus.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.