Eesti meeste tervist on võimalik parandada

Eesti mees elab keskmiselt vaid
67aastaseks. Miks mees nii vara ära sureb? Sellele küsimusele on viimasel ajal
hakatud rohkem tähelepanu pöörama.

Miks on Eesti mehe eluiga nii lühike? Eesti naine elab keskmiselt 78aastaseks ehk siis 11 aastat kauem. Miks nii suur vahe? Kui võrrelda näiteks Soomega, siis seal on aastatel 1995-2005 mehe keskmine eluiga tõusnud 12 aastat, meil ainult 1,5 aastat, kirjutas Maaleht.

"Noorte meeste surmade arv tõuseb," tõdeb Kasmel. Ta lisab, et mida suuremad on majanduslikud raskused, seda suurem on suremus südamehaigustesse. Samas on rahvastiku tervise arengukava muudatusi kaasa toovate tegevuste osas Kasmeli sõnul väga tagasihoidlik. "Et meeste suremust vähendada, on vaja korralikku alkoholipoliitikat," kinnitab ta.

Doktor Margus Viigimaa kinnitusel on suur viga ka see, et mehed ei pöördu õigeaegselt arsti poole. Tema arvates ei usu Eesti mehed, et tervis võiks sõltuda nende endi eluviisist.

"35aastased Eesti mehed suitsetavad kolm korda rohkem kui Rootsi mehed," toob Viigmaa näite. Oleme Euroopas kõrge südamehaiguste riski piirkonnas. Viigimaa ütleb, et alates 2002. a on meeste südamesurmade arv siiski langema hakanud - langus selle aja jooksul on 15%.

Euroopa arstide ühistööna on valminud Euroopa juhised südame- ja veresoonkonna haiguste ennetamiseks. Selles töös on osalenud ka Eesti kardioloogide selts. Eestis oli programmi juht dr Margus Viigimaa.

Juhised annavad vastuseid paljudele küsimustele. Nende eesmärk on aidata tervishoiuspetsialistidel vähendada südame- ja veresoonkonna haiguste, insuldi ja perifeersete arterite haiguste esinemissagedust ning saavutada langus rahvastiku varajases haigestumuses ja suremuses südame- ja veresoonkonna haigustesse. Nõuannetes on tähtsal kohal elustiili nõustamine.

Eesmärk on langetada aastaks 2020 alla 65aastaste meeste suremust südame- ja veresoonkonna haigustesse 40% võrra ja samas vanuses naistel 30% võrra.


Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.