Uus DNA järjestamise tehnoloogia tulekul

Silicon Valley biotehnoloogiaettevõte
Pacific Biosciences on välja töötanud DNA järjestamise tehnoloogia, mis peaks
lubaduste kohaselt 2013. aastaks tegema võimalikuks terve inimese genoomi
sekveneerimise minutite jooksul.

Nüüd on turul aparaadid, mis võimaldavad protseduuri läbi viia oluliselt kiiremini ja mitukümmend korda odavamalt, teatas Eesti Geenikeskus.

Pacific Biosciences arendatav meetod põhineb üksiku DNA molekuli sekveneerimisel reaalajas. Selleks kinnitatakse imepisikese, 70 nanomeetrise läbimõõduga kambrikese põhjale üks DNA polümeraasi (rakus DNAd sünteesiv ensüüm) molekul.

Lisatakse lahus, mis sisaldab järjestatavat DNAd ning nelja erisuguse fluorestseeruva märgisega seotud nukleotiide — DNA ehituskive A, T, G ja C. Ensüüm hakkab lisatud DNA ahelat kopeerima ning selle järjestus tuvastatakse ensüümi aktiivsest südamikust lähtuvate fluorestsentsipulsside järgi.

Arendajate väitel ületab ühe-molekuli-meetod peagi konkurente kõigis kolmes olulises aspektis: kiiruses, hinnas ja sekveneeritava järjestuse pikkuses. Näiteks maksab inimese genoomi sekveneerimine teise põlvkonna aparaatide abil 60 000 — 1 000 000 dollarit ning võtab aega 10-20 päeva.

Pacific Biosciences lubab mõne aasta pärast suuta sama vähem kui tunni ajaga ning oluliselt odavamalt. Esimest aparaati lubab ettevõte turule 2010. aastaks.

Lisa kommentaar

  • Kadrin Karner

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

PÕHJA-EESTI REGIONAALHAIGLA otsib JÄRELRAVI KLIINIKU JUHATAJAT

Põhja-Eesti Regionaalhaigla SA

10. detsember 2018

PÕHJA-EESTI REGIONAALHAIGLA otsib DIAGNOSTIKAKLIINIKU JUHATAJAT

Põhja-Eesti Regionaalhaigla SA

03. detsember 2018

Meditsiini­uudised

6. november 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

oktoober 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.