Eesti patsiendid võivad peagi Euroopast doonororganeid saada

Seni vaid Eestist pärit elundidoonori abile
lootma pidanud patsientide võimalused saada uus organ suurenevad tunduvalt, kui
loodetavasti lähiaastail hakkab kehtima üle-euroopaline doonororganite
vahetamise kord.

Euroopa Komisjoni poolt käima lükatud kava peab muutma olukorda, kus elundi siirdamise ootel sureb Euroopas umbes 12 inimest päevas, vahendas ERR "Aktuaalset kaamerat".

Eestis on elundisiirdamiskeskuseks kujunenud Tartu Ülikooli kliinikum. Hetkel on Eestis maksasiirdamist ootamas kolm inimest. Uue neeru ootenimekirjas on 50, neist pooltele pole Eesti väiksuse tõttu võimalik leida doonororganit kohapealt. Kui palju kaotab Eesti elusid doonororgani puudumise tõttu, pole teada. Euroopas aga ootab sobivat elundidoonorit 56 000 patsienti, hinnanguliselt tosin ootelolijat sureb iga päev.

Tartu Ülikooli kirurgiakliiniku dotsendi Toomas Väli arvates oleks organivahetus kasulik eeskätt ägeda maksapuudulikkuse all kannatavatele patsientidele.

Euroopa Komisjon võttis äsja vastu direktiivi eelnõu ning tegevuskava, mis ellu rakendudes tähendaks seda, et ka Eestis oleks võimalik virtuaalselt läbi arvuti jälgida, kui kuskil 27st liikmesriigist tuleb saadavale siinsele patsiendile sobiv elund. Ent organite vahetus ei tähenda, et suuremad ja vanemad Euroopa riigid hakkaksid elunditega uusi ja vaesemaid ELi riike varustama.

Toomas Väli kinnitab, et uue maksa ootel olijad praegu üle-euroopalise organivahetussüsteemi tuleku järele otsest vajadust ei tunne. Sama väidab neerusiirdaja Peeter Dmitriev, ent ta möönab, et 300 Eestis dialüüsi all oleva patsiendi ravile kulub kümme korda enam riigi raha kui uue neeru saanud patsiendile.

Usutavasti 2010. aastast käivituva süsteemi tarbeks on vaja ka riiklikku järelevalveasutust. Sotsiaalministeeriumist öeldi, et nemad alles kujundavad oma seisukohta Euroopa Komisjoni kava suhtes.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.