Leiti kuus uut rasvumisega seotud geenivariatsiooni

Teadlastel õnnestus uurimuse käigus
tuvastada kuus uut rasvumisega seotud geenivariatsiooni, mis aitavad paremini
mõista, kuidas aju ja närvisüsteem kontrollivad söömist ja ainevahetust.

See võib omakorda viia uute ravimite väljatöötamiseni, vahendas Tarbija24. Joel Hirschhorn Bostoni lastehaiglast ja Harvardi meditsiinikoolist juhtis meeskonda, kelle eesmärgiks oli analüüsida 15 varasemat inimeste geneetilise kaardi uurimust ning leida sealt kuus uut geenivariatsiooni.

Inimgenoomi uurimisinstituudi direktor dr. Alan Guttmacher ütles tulemusi kommenteerides, et see on oluline samm edasi saamaks aru, kuidas inimorganism reguleerib kehakaalu.

Islandis geeniuuringutega tegelev dr. Kari Stefansson lisas, et uurimus kahekordistas teadaolevate rasvumist mõjutavate geneetiliste faktorite arvu.

Teadlased leidsid, et kuue geeni (TMEM18, KCTD15, GNPDA2, SH2B1, MTCH2 ja NEGR1) variatsioonidel oli tihe seos kehamassiindeksiga.

Dr. Stefanssoni sõnul näitas uurimus, et rasvumisvastaste vahendite väljatöötamisel, kaasa arvatud kõnealuste avastuste kasutamisel uute ravimite loomiseks, tuleb söögiisu reguleerimisele keskenduda sama palju kui ainevahetusele.

«Avastatud geenivariatsioonid võivad viidata väärtuslike uutele ravimisihtmärkidele,» lisas ta.

USAs peetakse rasvunuks ligi kolmandikku kõigist täiskasvanutest - nende kehamassiindeks on 30 või üle selle. Rasvumine põhjustab USAs iga-aastaselt enam kui 100 000 surma ja trendid on sarnased ka paljudes teistes riikides.

«Me teame, et keskkonnamõjuritel, näiteks dieedil, on oma osa rasvumises, kuid antud uurimus pakub lisatõendeid selle kohta, et geenivariatsioonidel on märkimisväärne roll isiku eelsoodumuses rasvumisele,» ütles dr. Eric Green genoomiinstituudist.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.