Novaator: USAs siirdati naisele nägu

USA kirurgid siirdasid naisele 80 protsendi
ulatuses uue näo. See oli seni mahukaim sedalaadi lõikus ning esimene, mis
tehtud Ameerika Ühendriikides. Naine oli tõsise trauma tõttu kaotanud silma,
suure osa ninast ning ülemisest lõualuust, seetõttu ei saanud ta korralikult
hingata, tunda lõhnu ja maitseid ega ka naeratada.

Operatsioon tehti Clevelandi kliiniku plastikakirurgiaosakonnas Maria Siemionowi juhtimisel, haigla ei avalikustanud andmeid patsiendi kohta ega ka seda, kuidas ta nii tõsise näotrauma sai, vahendas Novaator. Lõikus kestis 22 tundi, 8-liikmeline brigaad siirdas naisele uued luud, lihased, veresooned ja närvid.

Kliiniku dermatoloogia ja plastilise kirurgia osakonna juhataja Francis Papay sõnul siirati näonahk, kõik näo üla – ja keskosa lihased, ülahuule, nina ja põskkoopad, ülemise lõualuu koos hammastega ning näonärvid, naise enda näost jäid alles otsmik, ülemised silmalaud, alahuul ja lõug.

„Kodudes peidab end palju selliseid patsiente, kes varjavad end ühiskonna pilkude eest ega julge minna toidupoodi ega kõndida tänaval,“ ütles Siemionow. „Seda naist narriti ja alandati. Loodame, et ta hakkab taas naeratama.“

Äratõukereaktsiooni vältimiseks peab näosiirdamislõikuse läbiteinud patsient võtma immuunsüsteemi pärssivaid ravimeid nagu need, kes on läbi teinud neeru- või maksasiirdamise.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.