Uuringus amishitega avastati uus ateroskleroosi geen

Amishitega läbi viidud
assotsiatsiooniuuringus avastati uus ateroskleroosi geen.

Kõrgenenud triglütseriidide (rasvade) hulk veres on oluliseks riskifaktoriks südame-veresoonkonna haiguste tekkel. Teades, et rasvarikka toiduportsu söömise järel tõuseb vere triglütseriidide tase eri inimestel erineval määral, uurisid Marylandi Meditsiiniülikooli (USA) teadlased, kas selliste erinevuste põhjus võiks peituda mõnes konkreetses geenis, vahendas Eesti Geenikeskus.

Selleks viisid nad läbi nn ülegenoomse assotsiatsiooniuuringu 809 Vana Ordu amishiga, kel võeti vere triglütseriidi- ja geeniproovid enne ja pärast priske jäätisekokteili manustamist. Amishid valiti katsealusteks seetõttu, et nende kokkuhoidvas kogukonnas on kahesaja aasta vältel toimunud sugulasabielud põhjustanud geneetilise ühtlustumise. Tänu sellele on võimalik mingi tunnusega seostuvate geenide leidmine märgatavalt väiksema katsegrupiga kui katsetes geneetiliselt mitmekesiste populatsioonidega (näiteks eestlastega).

Kõige suurema geneetilise seose vere triglütseriidide tasemega leidsid uurijad geeniga APOC3, mis kodeerib rasvade ainevahetuses ja transpordis osalevat valku apolipoproteiin C3. Ligi viiel protsendil uuritutest esines geenivariant, mille kandjail oli märgatavalt madalam vere triglütseriidide hulk nii tühja kõhuga korral kui pärast kaloorse jäätisekokteili söömist.

Selle genotüübiga amishitel leiti ka südamearterid olevat oluliselt vähem lupjunud kui teistel, mis viitas otseselt madalamale südame-veresoonkonna haiguste riskile. Kuigi leitud APOC3 variant on tõenäoliselt amishitele ainuomane, võidakse erinevat haigusriski kandvaid APOC3 geenivariante avastada ka suuremates ja geneetiliselt mitmekesisemates populatsioonides.

Lisa kommentaar

  • Katre Pilvinski

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.