Putukamürgid aeglustavad laste vaimset arengut

Koduses majapidamises tavalised
putukamürgid seonduvad laste vaimse arengu aeglustumisega. Kuigi püretroide
sisaldavad putukamürgid on laialdaselt kasutusel, on nende ohutus ebaselge.

Seniajani puudusid pikaajalised uuringud väikeste koguste insektitsiididega kokkupuute ja võimalike neurotoksiliste toimete tekkimise vahel. Kolumbia Ülikooli teadlased keskendusid sellele probleemile ja tegid kindlaks olulise seose, kirjutab ERRi teadusportaal.

Püretroidide koostises kasutatakse tavaliselt lisaainet nimega piperonüülbutoksiid (PBO). Uuringus mõõdeti selle aine kogust lapseootel naiste kolmanda rasedustrimestri jooksul sissehingatavas õhus ja näidati olulist seost kolmeaastaste laste vaimse arengu aeglustumisega.

Töö viidi läbi 725 raseda naisega, kes osalesid pikaajalises uuringus. Vaadeldi putukamürk permetriini, mis on Ameerikas üks kõige tavalisemaid koduses majapidamises kasutatavaid insektitsiide ja samas ka kõige müüdum taimekaitsevahend. PBO-d lisatakse putukamürkidele nende efektiivsuse suurendamiseks. Õhus leiduvat PBO-d võib seega käsitleda püretroidide kasutamise markerina.

Mõõdeti 342 tulevase ema võimalikku õhukaudset kokkupuudet permetriiniga, selle aine esinemist uuriti 272 raseda naise vereplasmas ja ka nabanööri plasmas ning 230 naist uuriti võimaliku kokkupuute osas PBO-ga. Sündinud laste kognitiivset ja motoorset arengut hinnati nende kolmeaastaseks saamisel.

PBO-d leiti enamikes määratud proovides. Need lapsed, kelle emad olid raseduse ajal kokku puutunud kõrgeimate PBO kogustega, jäid oma vaimse arengu näitajate poolest alla lastele, kelle emad hingasid raseduse ajal puhtamat õhku.

Uuringutulemused avaldati ajakirjas Pediatrics.Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

PÕHJA-EESTI REGIONAALHAIGLA otsib DIAGNOSTIKAKLIINIKU JUHATAJAT

Põhja-Eesti Regionaalhaigla SA

03. detsember 2018

PÕHJA-EESTI REGIONAALHAIGLA otsib JÄRELRAVI KLIINIKU JUHATAJAT

Põhja-Eesti Regionaalhaigla SA

10. detsember 2018

Meditsiini­uudised

6. november 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

oktoober 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.