Euroopa Inimõiguste Kohus: viivitus isiku paigutamisel sundravile

Euroopa Inimõiguste Kohtus langetati
hiljuti otsus, mille kohaselt isiku sunniviisilisel paigutamisel
psühhiaatriahaiglasse võib esineda lühiajaline viivitus ning sellel ajal on
õigustatud isiku kinnipidamine kinnipidamisasutuses.

Otsus langetati 5. aprillil, kus kaebajaks oli paranoidset skisofreeniat põdev kodanik Nelissen, kes kaebas Euroopa Inimõiguste Kohtusse Hollandi kuningriigi. Kaevatavate sündmuste ajaks oli ta viibinud vangistuses 7 kuud tulenevalt süüdimõistvast kohtuotsusest.

Nelisseni kaebas inimõiguste kohtusse kuna pärast vangistuse tähtaja möödumist kohaldati talle sunniviisilist kinnipidamist psühhiaatriahaiglas, kuid haiglasse paigutamisel oli 1 aasta ja 1 kuu pikkune viivitus. Väidetavalt puudus psühhiaatriahaiglas vajalik koht ning sellel ajal peeti avaldajat kinni kohtumenetluse ajaks kinnipeetud isikute kinnipidamisasutuses.

Hollani valitsus möönis kinnipidamise kestuse ebamõistlikkust ning palus avaldus eemaldada kohtuasjade nimekirjast, pakkudes mittevaralise kahju hüvitamiseks 3 525 eurot. EIK ei rahuldanud valitsuse taotlust põhjusel, et valitsuse ühepoolsest omaksvõtust ei selgunud, kas valitsus möönis avaldaja põhiõiguste riivet seoses kinnipidamise kestusega või ka kinnipidamise aluse puudumisega.

Viitega 11.05.2004. aasta otsusele analoogses asjas Brand vs. Holland märkis EIK, et ta on varasemalt tuvastanud konventsiooni riive ka 6-kuulise viivituse korral isiku sunniviisilisel paigutamisel psühhiaatriahaiglasse. EIK möönab, et õigustatud võivad olla lühiajalised viivitused taolistel juhtudel, kuid käesolevas asjas oli ilmselgelt rikutud isiku õiguste tasakaalu.

EIK tuvastas artikli 5 lg 1 riive ning määras mittevaralise kahju hüvitamiseks 3 525 eurot (valitsuse pakutud summa).

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

PÕHJA-EESTI REGIONAALHAIGLA otsib JÄRELRAVI KLIINIKU JUHATAJAT

Põhja-Eesti Regionaalhaigla SA

10. detsember 2018

PÕHJA-EESTI REGIONAALHAIGLA otsib DIAGNOSTIKAKLIINIKU JUHATAJAT

Põhja-Eesti Regionaalhaigla SA

03. detsember 2018

Meditsiini­uudised

6. november 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

oktoober 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.