Villems: pole mõtet luua personaalmeditsiini illusioone

Akadeemik Richard Villemsi arvates pole
mõtet inimestes luua illusioone ühele inimesele keskenduvast
personaalmeditsiinist, pigem tuleb rääkida grupipõhistest ravimitest ja
gruppidele keskenduvast meditsiinist.

Eesti Teaduste Akadeemia president Richard Villems rääkis Tartu geenifoorumil ERRi raadiouudistele, et personaalse meditsiini termin on liiga teravalt seotud ühe inimesega.

"Kui identifitseerida üht inimest seitsmest miljardist inimesest, kes praegu elavad, kui erandlikku, siis see reaalsuses ei tööta. Aga saab leida küllalt kitsaid alamgruppe, kus teatav geneetiline ülesehitus grupis on üliterava efektiga mingi ravimi toimele, mittetoimele või hoopis kahjulikule toimele, mis on väga tähtis," nentis ta.

Villemsi sõnul edeneb geneetika koos biomeditsiiniga samm-samult õiges suunas, ent elu on näidanud, et nii lihtsaid ja kiireid arenguid, nagu 5-6 aasta eest loodeti ja oodati, pole toimunud.

Ligi 20 maailmatasemel ettekande seas on Tartu geenifoorumil ka kahe eestlase ettekanne. Ühe ettekande teeb bioinformaatika professor Jaak Vilo, kelle sõnul on nn personaalmeditsiini võti suuresti selles, kuidas suudetakse andmeid analüüsida. Juba praegu on Tartu ülikooli geenivaramus olemas küllalt andmeid ja ka vastused. Paraku võtab inimkonnal vastusteni jõudmine aega.

"Võib ette kujutada, et aru saamaks sellest, mismoodi inimene tegelikult töötab, läheb aastasadu aega. Oleme väga väga kaugel sellest, aga teadusel on esimene suur pilt olemas," lausus Vilo.

Ta lisas, et inimese genoom on alles kümme aastat enam-vähem selgitatud ja me teame, missugune ta välja näeb. Lähima viie aasta sees ei tule tõenäoliselt väga suuri läbimurdeid, aga paarikümne aasta perspektiiv on Vilo hinnangul väga muljetavaldav.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.