Kiiver võib kahjustada kuulmist

Ilmselt kõik motoriseeritud kaherattalisega
sõitjad teavad, kui oluline on kanda kaitsevarustust. Eriti oluliseks peetakse
korralikku kiivrit, kuna statistika näitab, et mootorrattaõnnetustes tekkinud
vigastustes on esikohal peatraumad. Nüüd on teadlased leidnud veel ühe põhjuse,
miks turvavarustuse ostul eriti tähelepanelik olla. Mootorratta kiivrid, mis on
välja mõeldud ratturite pea kaitseks, võivad hoopis kaasa aidata kuulmislanguse
kujunemisele, vahendas err.teadus.ee.

Kuigi Harley Davidsoni mootori möirged on kahtlemata valjud, väidavad uurimused, et mootorratturi jaoks kõige kõvem müra tekib hoopis õhuvoolust, mis tormab üle ratturi kiivri. Isegi lubatud kiirustel võib õhuvoolu poolt tekitatud heli valjus ületada ohutu piiri.

Et teada saada, miks see nii on, korraldasid Suurbritannia teadlased katse. Mannekeenide pähe pandi mootorratta kiivrid ja paigutati nad tuuletunnelisse. Ümber kiivri ja mannekeenide kõrvade paigutati mikrofonid, et määrata kindlaks heli tugevus kiivri erinevates piirkondades. Samuti uuriti, kuidas kiivri kumerus ja tuulekiirus mõjutavad müra valjust.

Uuringu tulemustest selgus, et piirkond kiivri all lõuaosa lähedal tekitab märkimisväärse valjusega müra, millest enamus jõuab ka ratturi tundlike kuulmekäikudeni. Uurijad tahavad edasised katsed tuuletunnelist maanteele viia, et testida olukorda päriselu tingimustes.

Ajakirjas Journal of the Acoustical Society of America avaldatud uurimus võib autorite sõnul kasuks tulla uute (ja vaiksemate) kiivrite disainimisel, mis säästaks mootorratturite kõrvakuulmist.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.