Tšehhi tervishoiuministeerium kavandab ravikanepi seadustamist

Tšehhi tervishoiuministeerium teatab, et
kavatseb esmakordselt astuda samme, mis võimaldaksid meditsiinilise kanepi
retsepte patsientidele välja kirjutada, vahendab Delfi
uudisteportaali CzechPosition.com.

Tšehhi Vabariigi tervishoiuministeerium on teada andnud, et kavatseb kõrvaldada kanepi keelatud ainete nimekirjast ning lubada arstidel seda haigetele välja kirjutada, kuna sellel on ravimõjusid.

„Aasta lõpuks esitame parlamendile sõltuvusttekitavate ainete seaduse kohendatud versiooni, mis tõstab kanepi keelatud ainete nimekirjast nende ainete loendisse, mida on arstidel lubatud välja kirjutada,“ lubas tervishoiuministri asetäitja Martin Pl?šek päevalehe Hospod?rské Noviny's.

Kanepi legaliseerimise soov tugineb erinevatele uuringutele, mis kinnitavad kanepi kasulikke mõjusid vähktõbede, parkinsonismi ja muude haiguste all kannatavate inimeste tervisele. Samuti ilmneb, et kehtiva keelu tingimustes kasvatavad tšehhid ravimtaime üha rohkem ise ja kasutavad seda raviks omal algatusel.

Kogu riigis on viimase kahe aasta jooksul mitmekordistunud kanepiaiandustarvete poodide hulk, milles müüakse kanepi kodustes tingimustes kasvatamiseks mõeldud komplekte ja varustust. Isegi Tšehhi väikelinnadest leiab esindusi, mis pakuvad kõrgtehnoloogilist seadmestikku ja nõuandeid kodukasvatajale.

Teiste seas pooldavad kanepi ravikasutuse legaliseerimist nii Tšehhi Vabariigi parlamendi alamkoja spiiker Miroslava Nemcov? (paremkonservatiivne Kodanlik-Demokraatlikku Erakonda ODS) kui mitmed paremliberaalse Avalike Asjade Erakonna (VV) liidrid, partei esimees Radek John nende hulgas.

Ministeeriumi ekspertidel seisab veel ees meditsiinilise kanepi legaalse müügi reguleerimise kava väljatöötamine. Minister Pl?šek kinnitas 13. septembril toimunud pressikonverentsil, et eelistaks pigem ravimtaime importimist Tšehhi kui selle kasvatamise volitamist kohalikule kodukasvatus-tööstusele, mida võidaks kurjasti kasutada.

„Me peame rakendama meetmeid, välistamaks massilist kuritarvitamist ilma arsti ettekirjutuseta,“ lisas ta.

Tšehhi ametnikud asuvad nüüd uurima, millised ravikanepi tootmise ja müügi mudelid võiksid tšehhidele eeskujuks olla.

Sageli positiivseks näiteks toodavas Iisraelis, kus meditsiiniline kanep legaliseeriti 12 aasta eest ning kus on kaheksa riigi litsentseeritud kanepifarmi ja milles kasvatatud saadused toimetatakse umbes 7500 registreeritud kasutajani.

USA Colorado osariik seadustas kanepi ravikasutuse 2000. aastate lõpul, selle avaliku pruukimise täiskasvanuile viis aastat hiljem.

Meditsiinilise kanepi registri esimese kümne tegevusaasta jooksul on sealsesse valuvaigistava kanepiga varustamise programmi liidetud üle 150 000 inimese. Samasugust meditsiinilise kanepi reguleerimise mudelit on hiljem rakendanud muudki osariigid, näiteks Michigan.

Samm, mida on mõneti eksitavalt tõlgendatud Tšehhi uimastipoliitika liberaliseerumisena, on kaasa toonud probleeme naaberriikidega nagu Saksamaa, kus suhtumine kanepi omamisse ja kasvatamisse on endiselt range.

Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.