Euroopa kohus andis tüvirakkude kasutamisele punase tule

Inimese lootest pärinevatele tüvirakkudele
ei saa patenti võtta, otsustas Euroopa kohus. Kohtu otsusel võib olla tõsine
mõju embrüonaalsete tüvirakkudega seotud uuringutele Euroopas, kirjutas Novaator.

Teadlased kardavad, et Euroopa kohtu eilne otsus pidurdab tüvirakuteraapiate kliinilisi katsetusi ning sellesse valdkonda paigutatav raha ja uurimislaborid liiguvad Aasiasse ning Ameerikasse.

Lootelised tüvirakud suudavad areneda mistahes tüüpi keharakkudeks. Neist loodetakse abi parkinsonismi, diabeedi ja paljude teiste haiguste ravimiseks.

Nüüd keelas Euroopa kohus patendi taotlemise tüvirakkudele, mis pärinevad inimese embrüost, olgu see siis tekkinud loomulikult või loodud mingil muul moel.

Kohtuasja aluseks oli Greenpeace´i kaebus. Organisatsiooni häiris Saksa teadlase Oliver Brüstle poolt välja töötatud meetod, kus inimese lootelised tüvirakud muudeti närvirakkude eellasteks. 1997. aastal sai Brüstle oma meetodile patendi.

Praegu Bonni ülikoolis taastava neurobioloogia instituuti juhtiv Brüstle sõnul pühkis Euroopa kohtu nüüdne otsus minema tüvirakuuurijate aastatepikkuse töö.

Kohus lähtus 1973. aastast pärinevast patendiõiguse sättest, mis keelab patentide andmise ebamoraalsetele leiutistele. Igasugune tegevus, mille tulemusel inimese embrüo hävib, rikub kohtu hinnangul moraalsuse printsiipi ning pole seetõttu patenditav. See kehtib isegi siis, kui patendi taotlejad pole ise embrüoid hävitanud.

Ainus lubatud erand puudutab patente, mille tulemusel loote olukord paraneb – näiteks parandatakse geeniviga ja hoitakse ära raske haigusega lapse sünd.

Täiskasvanu kehast pärinevaid tüvirakke kasutatakse edukalt, kuid lootelisi tüvirakke on seni kliiniliselt katsetatud vaid mõnel korral. Esimese heakskiidu lootelistel tüvirakkudel põhineva ravimeetodi kliinilisteks katsetusteks andis USA toidu- ja ravimiadministratsioon 2009. aastal. See meetod on mõeldud seljaajuvigastuste raviks.

Patenditaotluse esitamise võimalus on oluline eelkõige ravimifirmadele, kes soovivad uuringuteks kulutatud raha tagasi teenida. Juristid on juba soovitanud, et patenti saab võtta mitte tüvirakkudele endale vaid raviprotsessidele. Kuid teadlased kardavad, et kohtuotsus peletab uurimisrühmad Euroopast ära.

Euroopa kohtu otsuse vastu protestisid mitmed tuntud teadlased, näiteks kloonlamba Dolly looja Ian Wilmut ning Londoni oftalmoloogiainstituudis töötav Pete Coffey. Tema poolt välja töötatud kollatähni kärbumist pidurdava ravimeetodi kliinilisi katsetusi kohtuotsus ei peata. Kuid ohus on teiste teadlaste töö ning inimeste tervis. "Otsus takistab inimeste ravimist. Sain just Ameerikas oma tüviraku-uuringute eest preemia, kuid Euroopa ütles, et mu tegevus on ebaeetiline," ütles Coffey.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

PÕHJA-EESTI REGIONAALHAIGLA otsib DIAGNOSTIKAKLIINIKU JUHATAJAT

Põhja-Eesti Regionaalhaigla SA

03. detsember 2018

PÕHJA-EESTI REGIONAALHAIGLA otsib JÄRELRAVI KLIINIKU JUHATAJAT

Põhja-Eesti Regionaalhaigla SA

10. detsember 2018

Meditsiini­uudised

6. november 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

oktoober 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.