Hooldekodudes napib patsiente

Paljud mõne aasta eest ehitatud või
jõuliselt laienenud hooldekodud on nüüdseks olukorras, kus suur osa nende
kohtadest on täitmata ja seda hoolimata asjaolust, et majanduslanguse eel olid
hooldekodudesse pikad järjekorrad, kirjutas ERR.

Kagu-Eesti tipus paari aasta eest ümberehitatud koolimajas avatud Saatse pansionaat ei meenuta väljast ega seest rusuvat hooldushaiglat. Paljud siinsed asukad tunnevad end nagu kodus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Siin on raamatukogu, lehed käivad, siis on see internet," kirjeldab pansionaadis elav Naimi Vändra.

Internetti ei maininud proua niisama suusoojaks, vaid käib sellega regulaarselt maja teises tiivas asuvas külaraamatukogus tutvumas. Tänapäeval ei tulda vanadekodusse surema, vaid veetma elupäevi turvalisemas keskkonnas, kus peab olema võimalus ka isiklike hobidega tegelda.

Saatse pansionaat on üks neist hoolekandeasutustest, mis kerkis ehitusbuumi ajal ning vaatamata kõigile pakutavatele hüvedele on 40 kohast 17 vabad.

Kui nelja aasta eest võisid nii mõnegi eaka inimese jaoks hooldekodu uksed suletuks jääda järjekorra tõttu, siis praeguseks on mõningatel andmetel Eestis vaba kuni 500 hooldekodukohta. Siit tekib küsimus - kuhu on need inimesed kadunud?

Järjekordade kadu võib viidata hoopis inimeste maksevõime halvenemisele - neil pole raha, et eakate hooldamise eest maksta. Samas kui hoolekandeteenuse vajajaid tuleb vananeva rahvastikuga riigis pigem juurde.

"Kui ikkagi perekonnast inimesed kaotavad töö ja vanainimese pension on ainuke rahaline sissetulek, siis selge see, et perekond ise hooldab oma vanainimese. Kui me käime muu Euroopaga ühte sammu, siis tegelikult on ta kasvav turg kogu aeg. Mis siis, et praegu on 500 hooldekodu kohta üle Eesti vaba," rääkis Saatse pansionaadi juhataja Inge Hirmo.

See tähendab, et Eestis võib olla sadu, kui mitte tuhandeid leibkondi, kus eaka pereliikme pension on oluliseks toeks. Võime hoolitseda oma eakate eest ilmestab nii ühiskonna majanduslikku kui sotsiaalset heaolu. Seetõttu pole ka nõukogude korra ajal elanud inimeste arvamus vanadekodusse minekust kuigi soosiv.

"Põlvkonnal, kes on praegu 70-80-90-aastased, on hooldekodu suhtes tõsine vastuseis, sest nemad peavad hooldekodu alandavaks, ei ole nõus sinna minema," tunnistas Lõuna-Eesti haigla hooldekodu juhataja Lilia Leppsaar.

Nii Võrus asuva Lõuna-Eesti haigla kui ka Valgjärve valla hooldekodu Savernas läbivad just põhjalikku uuenduskuuri. Viimases pole täituvusega probleemi olnud.

"Kui meil oleks praegu näiteks 10-20 kohta juures hooldekodul, siis oleks need mõne kuuga täis inimesi. Lihtsalt see valla asukoht on niivõrd hea," rääkis Valgjärve vallavanem Kaido Kõiv.

Odavamaid ja lihtsamini ligipääsetavaid hooldekodud on endiselt täis.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.