Tõnu Peets: bioloogilise ravi kriteeriumid on meil Euroopa rangeimad

Tänasel reumaliidu foorumil märkis
reumatoloogide seltsi esimees Tõnu Peets, et bioloogilise ravi alustamise
kriteeriumid Eestis on Euroopa rangeimad ja leevendada neid haigekassa pole
soovinud. Ta julgustab patsiente pöörduma otse haigekassa poole ravikulude
kinnimaksmiseks.

"Eesti meetod eeldab patsiendi teatavat eelnevat indvaliidistumist, enne kui bioloogilise raviga alata saaks," jätkas reumaarst. Ida-Tallinna Keskhaiglas töötava Tõnu Peetsi sõnul on näiteks nende juures bioloogilisele ravile pidev 50st inimestest järjekord. Haigla saab tegutseda vastavalt talle eraldatud lepingumahule ja järjekorda kaotada ei suuda.

Kuigi bioloogilist ravi kõik soovijad küll ei saa, pakub sotsiaalministri vastav määrus Peetsi sõnul siiski ühe võimaluse. "Määrus ei ütle, et haigekassa ei maksaks selliseid kulusid kinni - seega mina julgustan inimesi kasutama kõiki seadusandlikke võimalusi endale ravi tagamiseks ministri määrusega kehtestatud korras," rääkis Peets.

Murelik on Peetsi sõnul see, et näiteks vaid kolm protsenti kõige rängema kuluga reumatoloogilise haiguse, reumatoidartriidi, põdejatest saavad praegu bioloogilist ravi. "Seda on kümme korda vähem kui oleks tarvis," nentis ta. Eestis kokku vajaks bioloogilist ravi 3000 erineva reumaatilise haiguse inimest, kuid seda saab vaid 486 patsienti. Reumatoidartriidi puhul oleks vajadus 1780 patsiendi bioloogilise ravi järele, kuid seda saab 163 inimest.

"Haigekassa ei ole pidanud vajalikuks bioloogilise ravi alustamise kriteeriume leevendada. Need on Euroopa kõrgeimad ja viimastel aastatel olnud rahvusvaheliselt naerukohaks," tõdes Peets. Reumatoloogid saatsid taotluse kriteeriume leevendada haigekassale viimati aasta tagasi, kuid vastust sellele pole tulnud, lisas ta.

Sel aastal kulutab haigekassa bioloogilise ravi hüvitamisele 4,8 mln eurot. Tõnu Peetsi andmetel see summa järgmisel aastal ei suurene. Haigekassa ravimiosakonna juhataja Kaie Mõtte rääkis reumafoorumil, et siiski on planeeritud järgmise aasta vastava summa kasvu 28% ehk 7,1 mln euroni.

Mõtte põhjendas kriteeriumide mittemuutmist sellega, et juba praegu on palju inimesi bioloogilise ravi järjekorras ja kui neid tuleks juurde, poleks väga kindel, et ikka kõige õigemad inimesed seda ravi hakkaksid saama. Ta lisas, et haigekassa ressurss on piiratud ja suures plaanis siiski on kõik reumaatilised haiged ravi saanud.

Mõtte sõnul on hea sõnum see, et 2012 saavad patsiendid valida juba 8 eri toimeainega bioloogilise ravi preparaadi vahel, samas kui alguses oli valikus vaid üks. Bioloogilist ravi on haigekassa hüvitanud aastast 2007. Nii abiavajajate arv kui ka summad on selle ajaga viiekordistunud.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.