Algas kohtuistung Selli ja Allikmetsa kriminaalasjas

Praegust Valga haigla ülemarsti Andres
Selli süüdistatakse keelatud kauba ebaseaduslikus sisseveos, ebaseaduslikes
inimuuringute tegemises, teise isiku kallutamises dokumendi võltsimisele ja
võltsitud dokumendi kasutamises, kirjutas Med24.ee.

Inimuuringute eetikakomitee endist esimeest Lembit Allikmetsa süüdistatakse dokumendi võltsimises.

Kohe istungi alguses taotles Lõuna ringkonnaprokurör Kristiina Laas kohtuistungi kuulutamist kinniseks kannatanute eraelu kaitseks, kuna kriminaalasjas leiavad avaldamist kannatanute haiguslugudes kajastatud andmed ehk delikaatsed isikuandmed. Prokuröri taotlusega nõustusid ka Selli kaitsja vandeadvokaat Aivar Pilv ning Allikmetsa kaitsja vandeadvokaadi vanemabi Marko Paabumets.

Kohus rahuldas prokuröri taotluse ning kuulutas kohtuistungi kannatanute eraelu kaitseks kinniseks.

Praeguse planeeritud ajagraafiku järgi toimuvad kriminaalasjas kohtuistungid tänasest kuni 9. detsembrini.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri süüdistuse kohaselt viis Sell 2006. aasta aprillist septembrini läbi 2-kloroprokaiin (2-chloroprocaine) inimuuringu, kuigi tal puudus selleks ravimiameti luba ja nõuetekohane patsientide nõusolek.
Uurimuse läbiviimise ja selle tulemuste kohta avaldasid 2008. aastal kaks väljaannet ka artiklit, kus kirjutati, et uuringutes osales üle 60 patsiendi, kellele tehti jalaoperatsioone. Ühtlasi manustati patsientidele operatsioonieelselt 2-kloroprokaiini, et koguda teavet ravimi mõju kohta.
Esmalt alustas ravimiamet ilmunud artikli alusel küll väärteomenetluse, kuid peagi edastati info õiguskaitseorganitele, kes asusid juhtunut uurima kriminaalmenetluse raames. Eeluurimise käigus selgitati välja, et arst sai ravimid Šveitsist, kuigi tal puudus nende Eestisse sisseveoks ravimiameti luba. Lähtuvalt ravimiseadusest on kliinilise uuringu läbiviimiseks kohustuslik kooskõlastada läbiviidavad uuringud meditsiinieetika komiteega. Lisaks on tarvis ravimiameti luba ja patsientide nõusolekuid uuringus osalemiseks. Neid dokumente aga uuringu läbiviijal ei olnud.
Süüdistuse kohaselt kallutas Sell Allikmetsa võltsima uuringule luba, mille viimane ka koostas.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.