Sell läheb kokkuleppele

Tartu maakohus eraldas esmaspäeval Valga
haigla peaarsti Andres Selli süüdistuse ebaseaduslike inimuuringute
kriminaalasjast, kuna kaitsja ja prokurör esitasid taotluse arutada tema
kriminaalasja kokkuleppemenetluses, kirjutas Postimees.ee.

Andres Selli (50) kaitsja vandeadvokaat Aivar Pilv esitas taotluse arutada tema kaitsealuse kriminaalasja kokkuleppemenetluses. Lõuna ringkonnaprokurör Kristiina Laas oli kaitsja taotlusega nõus ja tegi taotluse eraldada Sellile esitatud süüdistuse osa eraldi menetlemiseks kokkuleppemenetluses teises kohtukoosseisus, kuna inimuuringute eetikakomitee endine esimees Lembit Allikmets (75) ja tema kaitsja ei soovinud kokkuleppemenetlust.

Kaitsjad nõustusid Selli osas süüdistuse eraldamisega ning üldmenetlus jätkub ainult Allikmetsa süüdistusasjaga, teatas Tartu kohtute pressiesindaja Krista Tamm BNSile.

Kui kahe süüdistatavaga kriminaalasja arutamine üldmenetluses oleks tähendanud ka kannatanute ülekuulamist, siis nüüd, kui üldmenetluses on süüdistatav vaid Allikmets, kannatanute ülekuulamist enam ei toimu.

Seega langes ka ära alus kohtuistungi kinniseks kuulutamiseks kannatanute eraelu kaitseks. Prokurör esitas vastava taotluse ning kohus kuulutas kohtuistungi uuesti avalikuks. Allikmets ei tunnistanud ennast esmaspäeval pärast talle esitatud süüdistuse avaldamist süüdi. Istung jätkub teisipäeval tunnistaja ülekuulamisega.

Varem oli Tartu maakohus kuulunud esmaspäeval alanud protsessi kannatanute eraelu kaitseks kinniseks, kuna kriminaalasjas leiavad avaldamist kannatanute haiguslugudes kajastatud andmed ehk delikaatsed isikuandmed.

Prokurör süüdistab Andres Selli keelatud kauba ebaseaduslikus sisseveos, ebaseaduslike inimuuringute tegemises, teise isiku kallutamises dokumendi võltsimisele ja võltsitud dokumendi kasutamises. Prokuratuur süüdistab ka inimuuringute eetikakomitee endist esimeest Lembit Allikmetsa (75) dokumendi võltsimises.

Süüdistuse kohaselt viis Sell 2006. aasta aprillist septembrini läbi 2-kloroprokaiin inimuuringu, kuigi tal puudus selleks ravimiameti luba ja nõuetekohane patsientide nõusolek.

Uurimuse läbiviimise ja selle tulemuste kohta avaldasid 2008. aastal kaks väljaannet ka artikli, kus kirjutati, et uuringutes osales üle 60 patsiendi, kellele tehti jalaoperatsioone. Ühtlasi manustati patsientidele operatsioonieelselt 2-kloroprokaiini, et koguda teavet ravimi mõju kohta.

Esmalt alustas ravimiamet ilmunud artikli alusel küll väärteomenetluse, kuid peagi edastati teave õiguskaitseorganitele, kes asusid juhtunut uurima kriminaalmenetluse raames.

Prokuratuur selgitas eeluurimise käigus välja, et arst sai ravimid Šveitsist, kuigi tal puudus nende Eestisse sisseveoks ravimiameti luba. Lähtuvalt ravimiseadusest on kliinilise uuringu läbiviimiseks kohustuslik kooskõlastada läbiviidavad uuringud meditsiinieetika komiteega. Lisaks on tarvis ravimiameti luba ja patsientide nõusolekut uuringus osalemiseks. Neid dokumente aga uuringu läbiviijal ei olnud.

Süüdistuse kohaselt kallutas Sell Allikmetsa võltsima uuringule luba, mille viimane ka koostas.

Selli kaitsja on vandeadvokaat Aivar Pilv ja Allikmetsa kaitsja vandeadvokaadi vanemabi Marko Paabumets. Süüdistaja on Lõuna ringkonnaprokurör Kristiina Laas.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.