Biooniline lääts projitseerib kujutise otse silmale

USA ja Soome teadlaste koostöös on valmimas
bioonilised läätsed, mis suudavad projitseerida kujutisi otse silmale. Leiutis
on läbinud edukalt loomkatsed ning ootab nüüd paremat lahendust vooluallikaga
sidumiseks, vahendas ERR
Teadusuudised uudisteagentuuri BBC.

Praegu töötab testversioon üksnes siis, kui on otsest ühendust mitte vajavast patareist mõne sentimeetri kaugusel. Samuti suudab läätse mikroskeem tagada vaid ühe valgusdioodi töö.

Kuna aga äsjased katsed jänestega näitasid, et läätse kasutamisel halbu kõrvalmõjusid ei ilmnenud, siis on teadlased nüüd indu täis, et leiutist edasi arendada.

Tulevikuootused on, et läätses oleks sadu piksleid, mis võimaldaksid luua hea kvaliteediga holograaflilisi pilte. Näiteks võiks olla autojuhtidel seadmest abi, kui see projitseeriks auto tuuleklaasile sõidujuhiseid või auto kiiruse. Samuti annaks see sootuks uue mõõtme kõiksugu videomängudele. Kasu võiks olla sellest ka näiteks meditsiinis, kus ühendatuna vastava kehal oleva sensoriga, võiks lääts anda infot inimese füsioloogiliste näitajate kohta.

Teadlasterühma järgmine eesmärk on panna lääts etteantud teksti näitama. Siinkohal on üks probleem ka juba lahendatud. Nimelt ei suuda inimsilm fokuseerida pilku, kui vaadeldav objekt ei asu just mõne sentimeetri kaugusel. Teadlastel õnnestus aga muuta läätsede fookuskaugust nii, et nüüd oleks võimalik näha selgelt ka otse läätse pinnal kujutatud teksti.

USA-s asuva Washingtoni ülikooli ja Soome Aalto ülikooli tealdased pole aga ainsad, kes leiutise arendmaisega tegelavad. Šveitsi ettevõte Sensimed on juba tulnud turule “tarkade” kontaktläätsedega, mis on abiks rohekae tõttu kannatavatele inimestele. Läätse sisse ehitatud arvutisüsteem kontrollib silmas rõhku, mis on suuremate tüsistuste vältimiseks selle haiguse puhul väga oluline.


Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.