Uurijatele vaba ligipääs kliinilisteks katseteks sobivatele lootelistele tüvirakkudele

Oktoobris otsustas Euroopa kohus, et loote
tüvirakkude kasutamine on ebamoraalne ning keelas patendi võtmise inimese
embrüost pärinevatele tüvirakkudele. Siiski saab edasi patentida rakkude
kasvukeskkonda ning uurimismeetodeid ning looteliste tüvirakkude uurimine
Euroopas jätkub, kirjutab Novaator.

Inglise teadlastel on nüüd ette näidata kaks erakordselt puhast looteliste tüvirakkude liini, mille loomisel pole kasutatud teistelt loomaliikidelt pärit rakke. Londoni Kings kolledžis töötava Peter Braude uurimismeeskonna loodud rakke saab kohe meditsiinis kasutada.

Braude teatas, et deponeerib loodud rakuliinid Suurbritannia valitsuse rahastatud tüvirakupanka, et teised teadlased saaksid neid vabalt kasutada.

"Tüvirakud lähevad koepanka ühiskonna hüvanguks," ütles Braude, kelle uurimisrühmal kulus kliiniliselt kõlbulike tüvirakkude loomiseks kümme aastat.

Tasuta saavad rakuliine kasutada nii britid ise kui ka teiste riikide uurijad. Ravimitööstus peab ilmselt rakkude saamiseks rahakotti kergendama.

Braude loodud rakuliin pole päris esimene, mis sobib inimestel kasutamiseks. Juba praegu käib kaks väikesemahulist kliinilist katset, kus loote tüvirakke kasutatakse seljaaju vigastuste ning silma kollatähni kärbumise raviks.

Kuid mõlemal juhul kasutati tüvirakkude kasvatamiseks teiste loomaliikide kudesid. Inimkatseteks loa saamiseks peavad sellised rakuliinid läbima pika ning põhjaliku kontrolli.

Londoni teadlaste loodud rakud ongi erilised selle poolest, et need pole kunagi teiste liikide koematerjaliga kokku puutunud. Seega pole vaja karta, et rakuliini kaudu võiks mõni teiselt liigilt pärinev haigus kanduda inimesele.

Braude kinnitas, et rakuliinide loomisel ei kasutatud vasika vereseerumit ega laborihiirtelt pärinevaid rakke.

Lisaks lähtusid uurijad liinide loomisel Euroopa Liidu inimkudesid ja –rakke puudutavast direktiivist. Uurimisrühm kirjeldas oma tööd ajakirjas Cytotherapy ilmunud artiklis.

Teadlaste sõnul on rakud testitud nii mükoplasma kui viirusnakkuste suhtes, samuti ei esine geneetilisi anomaaliaid.

Suurbritannia tüvirakupanga direktor Glyn Stacey lubas, et pärast tavapärast kvaliteedikontrolli tehakse uued rakuliinid kohe uurijatele kättesaadavaks.

Braude loodab, et rakuliini kõrge kvaliteet muudab selle kliiniliste katsete jaoks ahvatlevaks.

Siiski võib looteliste tüvirakkude raviotstarbeks kasutamine võtta aastaid. Eri rakuliinid ei ole kõikide kudede tootmiseks võrdsel määral sobivad.

Samuti võivad edasised testid välja tuua geneetilisi vigu või muid asjaolusid, mis välistavad rakkude kliinilise kasutamise.


Lisa kommentaar

  • Merike Kungla

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.