Vanaaja inimesed jõid vaiku

Rahvusvaheline teadlasterühm leidis Põhja-Iisraelis 3700 aasta vanuse iidse palee varemete alt Lähis-Ida vanima veinikeldri, mille säilitusruumist leidsid arheoloogid ei rohkem ega vähem kui 40 tohutusuurt savikannu, mis olid ühe meetri kõrgused, kirjutab Imelise Ajaloo juulinumber.

Ameerika Brandeisi ülikooli arheoloog Andrew Koh eraldas savikannude seintest leidunud orgaanilise materjali, mille analüüsimisel selgus, et kannudes oli säilitatud vaigu baasil valmistatud veini. Seda tüüpi alkohoolseid jooke kirjeldatakse selle ajastu kirjalikes allikates, kuid "vaiguveini" olemasolu kinnitav leid on esimene omalaadsete seas.

Andrew Koh jätkab uurimistööd ja analüüsib kannusid selle sees säilitatud veini retsepti välja selgitamiseks. Praeguseks on ta teada saanud, et lisaks vaigule sisaldas vein ka mett, kadakamarju, münti, kaneeli ja mürti. Teadlaste sõnul meenutab vanaaja vein tänapäevast vaigumaitselist Kreeka veini retsinat.

Veinikeldri omanikeks olid kaananlased - vanaajarahvas, kes piibli järgi elas tänapäeva Iisraeli ja Liibanoni territooriumil.

Seda ja palju muud põnevat loe Imelise Ajaloo värskest numbrist.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.