Hiline lapseootus võib olla pikaealisuse markeriks

Hilisemas eas looduslikul teel rasestunud naised kalduvad elama üldiselt kauem ning hilist lapseootust soosivad geneetilised variandid võivad mängida oma rolli pikaealisuses, vahendas ERRi teadusportaal.

Bostoni ülikooli meditsiinikoolis läbiviidud uuringu tulemused avaldati ajakirjas Menopause: The Journal of the North American Menopause Society ning need näitavad, et pärast 33 eluaastat sünnitanud naistel on suurem tõenäosus elada kauem kui neil sookaaslastel, kelle järeltulijad nägid ilmavalgust enne ema 30-ndat sünnipäeva.

Uuringus käsitleti 462 naise viimase lapse ilmaletoomise iga ning võrreldi seda naiste eluaega. Seejuures ilmnes selge seos: need naised, kelle viimane sünnitus jäi aega pärast 33-ndat sünnipäeva, omasid kaks korda suuremat tõenäosust elada 95 aastaseks või veelgi vanemaks, võrreldes suguõdedega, kelle lapsed sündisid enne 30-ndat eluaastat.

Need tulemused näitavad, et paljunemisorganite vananemist aeglustavad geneetilised variandid võivad soosida pikaealisust. Selliseid geenivariante kandvad naised võivad rasestuda ka veidi küpsemas eas, suurendades ühtlasi tõenäosust, et sellised geenimuutused pärandatakse järgnevatele põlvkondadele. Selline seos võib anda ka seletust teadmisele, miks on üle saja aasta vanuste inimeste seas enamik naisi ja väga vähe mehi.

Täismahus ERRis.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

LOOTE ULTRAHELISKRIINING OÜ otsib MEDITSIINIÕDE

Loote Ultraheliskriining OÜ

31. juuli 2018

SA IDA-VIRU KESKHAIGLA otsib kolme juhatuse liiget

Ida-Viru Keskhaigla

15. august 2018

Meditsiini­uudised

12. juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.