Tuvastati insuldiriski tõusuga seonduv geen

Teadlastel õnnestus kindlaks teha geen, mis suurendab inimestel nii insuldi kui ka südameataki riski, vahendas ERRi teadusportaal.

Vastavat geenivarianti (PIA2) kannab keskeltläbi iga kümnes heledanahaline inimene.

Analüüsides umbes 50 000 inimese andmeid leidsid Londoni teadlased, et sellist geenimuutust kandvatel inimestel esines insulte 10-15 protsenti sagedamini kui ülejäänud populatsioonis.

Sellise riskitõusu tähtsus sõltub aga inimese enda elustiilist – kas ta suitsetab, kui tervislikult toitub ja milline on füüsilise aktiivsuse tase. Kahe vastava geenikoopiaga inimestel on riskitõus aga koguni kuni 70 protsenti.

Nimetatud geenivarianti seostatakse lisaks insuldiriski tõusule ka südameataki esinemistõenäosuse suurenemisega alla 45 aasta vanustel inimestel.

Probleemne geen näib mõjutavat vereliistakutes esinevat valku nimega glükoproteiin IIIa. Vereliistakud on abiks vere hüübimisel pärast vigastusi ja kahjustusi, antud geenivariandi esinemine muudab vereliistakuid aga üleaktiivseks. Nii võib uue geenitesti arendamine olla abiks nende inimeste kindlakstegemisel, kelle riskiaste on kõrgeim, et rakendada tõhusamaid ravimeid ja elustiilimuutusi.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.