Teadlased lõid 3D-printeriga kapillaaride võrgustiku

3D-printimine on viimastel aastatel hüppeliselt arenenud ja printida on suudetud isegi elavaid rakke, mis on andnud lootust, et kaugemas tulevikus on võimalik rakk-raku haaval nõnda ka terveid elundeid luua. Peamiseks väljakutseks on olnud aga taoliselt prinditud kudede elushoidmine, kirjutas ERRi teadusportaal.

Teadlased teatavad, et on nüüd selle tarbeks loonud sarnaselt ka veresooni.

Üldistades ei asu ükski rakk verest kaugemal kui juuksekarv. Nii võib printerite abil luua küll päriselundit meenutava rakumassi, kuid keeruka süsteemita, mis seda toitainete ja hapnikuga varustaks ning selles tekkivad jääkained minema toimetaks, on see juba ette hukule määratud.

Probleemile lahendust otsides printis Luiz Bertassoni spetsiaalse 3D-printeriga omavahel ühenduses olevate kiudude võrgustiku, kattis selle valgulise rakurikka materjaliga ning kasutas massi tahendamiseks valgust. Prinditud kiudude eemaldamise järel jäid alles veresoonte seinu katvate rakkudega kanalid, mis vähem kui nädalaga inimkehas kohatavatele kapillaaridele sarnase võrgustiku moodustasid.

Kontrollkatsetes leidis Bertassoni töörühm, et veresoonte lähistel asuvad rakkude eluiga oli pikem ning need jagunesid agaramalt kui rakud, mida veresoonte vahendusel toitainetega ei varustatud. Bertassoni nendib samas kolleegidega, et suuremate elundite toitainetega varustamiseni on aga käia veel pikk tee.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.