Veronika Palmiste-Kallion: veenilaiendid väikevaagnas - kibe ja sage mure

ITK veresoontekirurg Veronika Palmiste-Kallion tutvustab väikevaagna veenilaiendeid, mis teevad kurja mitte ainult alakõhule.

Kes ei teaks kuidas näevad välja veenilaiendid jalal? Igal ühel meist peaks vähemalt tänaseks olema kujunenud arvamus selelst haigusest! Kahjuks on tegemist süsteemise sidekoenõrkushaiguse ühe vormiga, mille tõttu veeniseina nõrkus võib avalduda veenilaiendina ka mujal. Üks huvitavamaid paikmeid on alakõht. Ekslikult arvatakse, et tegemist on ainult naistel esineva muutusega. Tegelikult on nii naistel esinev väikevaagna varikoos kui ka meestel diagnoositav munandi veenilaiendid ehk varikotseele üks ja sama haigus - mõlema veenilaiendi alguskoht on siis kas munasarja või munandit saatev veen. Naiste puhul võib veenilaiendit väikevaagnas diagnoosida palju ning pikka aega on olnud selgusetu, kas tegemist on kahjutu muutusega või mitte.

 Nüüdseks on rahvusvaheline veenilaienditega tegelev arstkond jõudnud järeldusele, et väikevaagna varikoos võib põhjustada nii korduvat varikoosi jalal kui ka kroonilist alakõhuvalu. Kui korduva veenilaiendi puhul jalal või lahklihal on see arutluskäik väga loogiline, siis kroonilise valusündroomi puhul mitte nii väga. Krooniline alakõhuvalu kui sümptom kuulub väga paljude organite haiguste juurde ning kuna väikevaagna varikoosi on eelkõige tavapärasel moel sünnitanud naiste hulgas palju, on keeruline diferentsida, kelle valusündroom on just kindlasti veenilaienditest põhjustatud.

 Väga sageli võib ju mitu erinevat muutust koos esineda ja vahet tegemine, kes seekord konkreetne süüdlane on, võib võtta palju aega. Samal ajal on patsiendil krooniline valusündroom, mis ei ole just kõige meeldivam olukord kannatamiseks. Seetõttu on vajalik, et erinevate erialade esindajad töötaksid koos ning nii suudaksid kiirendada õige diagnoosini jõudmist. Krooniliseks alakõhuvaluks loeme valusündroomi, mis on kestnud vähemalt 6 kuud ning millel on selge mõju inimese elukvaliteedile.

Enne, kui mõtelda vaagna varikoosile, tuleks välistada urogünekoloogilised patoloogiad ning ka gastroenteroloogi konsultatsioon on vajalik. Diferentsiaaldiagnostiliselt võiks välistada ka radikulopaatia kui valupõhjuse. Seejärel jätkub patsiendi diagnostika kas ultraheli uuringuga või kompuuter- või magnetresonantstomograafililise venograafiaga. Kui varikotseele puhul meestel on võimalik tavapärasel kirurgilisel moel samuti veenilaiendist vabaneda, siis naiste väikevaagna varikoosi puhul on tegemist soonesisese veenilaiendi sulgemisega, kus kasutatakse erinevaid materjale.

Haigusjuht

Kuna tegemist on keerulise diagnostikaga ning ka korrigeerimine ei ole kõige meeldivam, palusin haigusjuhust kirjutada patsiendil, kelle vaagnavarikoosi korrigeerimisest on möödas üks aasta.

Heli 33 a - 3 lapse ema

Kirjeldage oma kaebusi enne protseduuri

Kaebuseks olid väga suured ning tugevad valud alakõhus, koos krampidega. Valud olid nii tugevad,et iiveldas ja ei suutnud mitte midagi teha.Vahekord oli ka ainult üks valu ja nuhtlus,isegi peaöe vahekorda oli veel oma 15 minutit teravat valu,enne kui liigutama sai hakata. Kaebused kestsid ikka üle poole aasta,kuna sai käidud gastroenteroloogi juures,kes ei suutnud tuvastada põhjust ning magu ja neerud ka üle vaadati. Naistearst tegi ultraheli,milles nähti midagi kahtlast ning kahtlustati munajuhalaiendit,kuid magnetis selgus tõde. Ise otsisin ja uurisin netist,mis viiski tallinna dr.Palmiste juurde,sest Tartus ei teadnud sellest keegi.......nii väideti mulle.

Kuidas tundsite end korrigeerival protseduuril

Kuna esimene selline uuring,siis hirm oli nii suur. Tagasi mõeldes oli see suhteliselt valutu,ebamugav aga täiesti talutav. Doktor seletas ja oli rahulik ning see on alati suureks plussiks.......inimlik suhtumine,see rahustab ka patsienti. Ise sai ka ekränilt vaadata,mis seal sees valesti on,väga huvitav oli.

Mis muutus pärast protseduuri?

Kui saad ilma valuta elada ja nautida oma mehega koosolemist,on selline pisike valu seda väärt. Kõndida,ilma,et valu kägarasse kisub. Väga tore ja rahul,et on ka Eestis arste,kes sellega tegelevad ning inimesi aitavad.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.