Suvine jalahooldus: vähenda survet jalale

Pärast pikka talve, mille meie jalad on sukkades ja sokkides veetnud, avastame tihti oma hooletusse jäetud jalad. Enamik jalahädadest on tekkinud liigsest survest jalale.

Suve soojus ja lahtise kannaga jalanõud soodustavad jalanaha kuivamist, seeläbi naha paksenemist ning lõhede tekkimist. Selle ennetamiseks tuleb jalgu regulaarselt niisutada. Palju abi on ka jalavannidest. Jalavanne võib teha paarkorda nädalas. Vee temperatuur võiks olla 37 kraadi ja kestvus 10 minutit. Jalavanni vette võib lisada spetsiaalset jalavanni soola, mis pehmendab ja niisutab kuiva nahka. Vannisool aitab ka väsinud jalgade puhul. Vannivette ei ole soovitav lisada duššigeeli, sest see on kuivatava toimega. Pärast vannitamist tuleb jalad hoolega kuivatada, erilist rõhku pannes varbavahedele. Ära ei tohi unustada ka korralikku kreemitamist.

TASUB TEADA

 Kreemitamisel tuleb silmas pidada mõnda lihtsat nõuannet:

o Varbavahesid ei kreemitata, sest sinna võib tekkida niiske, soodne keskkond bakterite paljunemiseks ja haudumiseks.

o Liigselt higistavaid jalgu ei ole soovitav kreemitada enne, kui on välistatud jalaseen.

o Paksenenud ja kuivadele kohtadele tuleb panna rohkelt kreemi ja jätta see 15 minutiks peale, jäägid võib pärast ära pühkida.

Jalahädade põhjused

Enamik tavalistest jalahädadest nagu kallus (nahapaksend), konnasilmad ja kannalõhed on põhjustatud liigsest survest jalale.

Seda võivad põhjustada:

o Liiga kitsad jalanõud.

o Kõrge kontsaga kingad, mis avaldavad survet varvastele.

o Liiga suured kingad, mis põhjustavad jala libisemist ja seetõttu hõõrdumist .

o Jalatsid, mis on liiga õhukese tallaga, avaldavad jalatallale liiga suurt survet.

Jalaseen

Suvel umbseid jalanõusid kandes tuleb olla tähelepanelik, et jalad ei higistaks ja ei muutuks niiskeks. Niiskus loob bakterite paljunemiseks soodsa keskkonna. Kui ei ole võimalik kanda hingavaid jalanõusid, siis tuleks päeval sokke või sukki vahetada või kanda lahtiseid jalanõusid, ilma sukkadeta, et jalad saaksid rohkem õhku.

Kui jalad peavad taluma niisket keskkonda, tuleb eriti hoolas olla jalgade pesemisel ja kuivatamisel. On olemas spetsiaalsed spreid ja pulbrid, mis sisaldavad seenevastaseid ained ja hoiavad ära jala higistamise ja ebameeldiva lõhna tekke.

Jalaseene ravimite valik on lai. Ravimit kantakse 1-2 korda päevas lööbele 1-4 nädala vältel. Ravimit tuleb määrida kuni 3 cm kaugusele nähtavast koldest ja pärast haigustunnuste kadumist peab ravi jätkata 1 nädala vältel.

Vältimaks uuesti nakatumist on soovitatav kasutada seenevastaseid spreisid, millega regulaarselt pihustada üle nii jalanõud kui jalad.

Korralik jalahooldus on suvekuudel vajalik. Alati on kergem ja odavam hädasid ennetada, kui pärast nende lahendamisega tegeleda. Igapäevane jalahooldus tagab pehme ja sileda nahaga jalad, mida ei ole piinlik näidata kellelegi.

Elen Nikker, farmatseut-juhataja, Pärnu Maksimarketi Südameapteek

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.