PERHi apteeker soovitab: mida on diabeetikul apteegi käsimüügist võtta?

PERH apteegi vanemproviisor Tiia Vals annab nõu, mida prediabeetikud ja diabeetikud apteegi kästimüügiletist valida võiksid ja millest niipalju kasu pole.

Kõik diabeediravimid on retseptiravimid. Käsimüügis (KM) on registreeritud ravimeid, mida diabeetikud ka kasutavad, kuid need ei ole otseselt diabeedi ravimiseks. Registreeritud ravimitel on kõrgemad kvaliteedinõuded ja pidev järelvalve ning tõenduspõhine toime võrreldes toidulisanditega.

Käsimüügi ravimitest kasutavad diabeetikud ja prediabeetikud näiteks aspiriini, mida kasutavad kardiovaskulaarse riskiga patsiendid tromboosi profülaktikaks. Tavaline tablett palaviku ja valu raviks on poolegrammine, aga nn. südameaspiriinid on väiksemas annuses (150,100 ja 75mg). Lisatud on sinna ka abiaineid, et natuke parandada imendumist ja kaitsta magu. Aspiriin mõjub teatavasti maole ärritavalt, kuid  väiksemas annuses ja pärast sööki on ta ohtum.

Ülejäänud on toidulisandid (TL). Meil Eestis kasutatakse neid üldiselt vähem kuid kasutus on ka kasvanud, USAs näiteks, aga kasutatakse neid väga palju.

Kas nad siis on ohutud ja efektiivsed? Nende efektiivsus kliinilistes uuringutes pole siiski tõestatud. Parim on ikkagi täisväärtuslik toit.

Toidulisandid sisaldavad ka mitmeid abiaineid ja värvaineid, see võib esile kutsuda allergilisi reaktsioone. TL puhul diabeetikutele või prediabeetikutele tuleb vaadata, mis magusaineid need sisaldavad, kas on suhkur(sahharoos) või suhkruasendajad. Enamasti on suhkru puhul välja toodud ka leivaühikud, kui palju TL neid sisaldab. Suhkruasendajaid on palju erinevaid. Vana, tuntud sahhariin magustajana on  asendunud uuematega kuna loomkatsetes rottidel on leitud kantserogeenset toimet.

Kui diabeetik võtab toidulisandeid, peab ka vaatama, milliseid ravimeid ta tarvitab.. Otseselt koostoimeid diabeediravimitega pole, kuid mõnedel kardiovaskulaarsetel ravimitel, mida diabeetikud ka tarvitavad, on. Näiteks statiinidel(kolesteroolialandajatel). Eakatel  inimestel tuleb vaadata ka ravimikoormust (tarvitatavate ravimite hulk) ja ravimite imendumist. Väga suur ravimkoormus on ohuks, kui on probleeme neerudega.

Tihti inimesed, eriti eakad ei mäleta, mis ravimeid nad võtavad ja siis on raske selgeks teha, kas ei teki koostoimeid. Kindlasti on toidulisanditest rohkem kasu prediabeetikutel, et hoida veresuhkrut kontrolli all ja jälgida dieeti, aga ka 2.tüübi diabeetikutel. Kindlasti tuleks tarvitatavatest TL-st rääkida ka oma arstile.

On grupp aineid, mida diabeedikalduvuse ja diabeedi korral abistavate ainetena tarvitatakse:

* Alfa-lipoehape. See on antioksüdant, mis võib kaitsta rakke kahjustuste eest. Leidub maksas, neerudes, spinatis, brokolis. Võib tõsta insuliini aktiivsust, suurte koguste puhul võivad esineda aga gastroinstestinaalsed probleemid (kõhupuhitus,kõhuvalu). Toimet pole siiski kliinilistes uuringutes tõestatud. Tabletid sisaldavad reeglina 250 mg alfa lipoehapet  või kombinatsioonides teiste ainetega (kroom, kaneeli ekstrakt, vitamiinid ja mineraalained). Käsimüügis on kombinatsioonpreparaate mitmeid. Näiteks Dialevel, mille tablett sisaldab lisaks alfa-lipoehappele hiina kaneelipuu ekstrakti ja kroomi. Kaneelil võib olla ka kõrvaltoimeid( kumariinid, mis sisalduvad kaneelis ja millel on verd vedeldav ja maksa ning neerusid kahjustav toime) kui tarvitada kaneeli väga  suurtes kogustes.

* Kroom on mineraal, mida leidub mandlites, pähklites, pärmis, lihas, täisteratoodetes. See on veresuhkru stabiliseerimiseks, arterite puhastamiseks (vähendab kolesteroolisisaldust), kuigi  suurt mõju diabeetikutele uuringutes pole tõestatud. Tavaliselt inimesel ei peaks olema kroomipuudust, kui seda on vähe, siis organism ei saa glükoosi efektiivselt kasutada. Apteegi käsimüügis on ainult kroomi sisaldavaid toidulisandeid. Näiteks Kelasin kroom, kus on kroomi  50 mikrogrammi. Tavaline päevaannus on 40 mikrogrammi. Üleannustamine võib kaasa tuua kõhuvalu, puhitusi, neerukahjustust, lihasprobleeme, nahalööbeid.

* Magneesium on oluline mineraal, mis osaleb lihaste töös, parandab verevarustust, seda tarvitatakse näiteks lihaskrampide korral jalgades(nn.surevad jalad) koos vitamiin B6-ga, mis aitab Mg-l  paremini imenduda (Magne B6, Magnex jt.). Kindlasti vajab magneesiumi aju, südamelihas. Mg leidub toidus täisterades, pähklites, rohelistes lehtköögiviljades. Leitud on, et kui magneesiumi on toidus piisavalt, siis on madalam risk haigestuda diabeeti. Magneesium võib põhjustada kõrvaltoimena ka  kõhulahtistust. Palju on eri preparaate, näit lahustuvate ja närimistablettidena. On olemas ainult magneesium soolana või koos vitamiinidega. Kellel tabletid ei meeldi, on vedelal kujul looduslik Floradixi magneesium ürdimahla kontsentraat. Selles viimases on ka natuke suhkrut sees mida tuleb arvestada. Magneesium Diasporaal on magneesiumtsitraat - on nii närimistabletid kui ka tavalised vedelikuga allaneelatavad tabletid ja otse suhu puistatavad graanulid ning vees lahustuv pulber. Magneesiumit soovitatakse vajadusel ka rasedatele. Lihtsalt niisama, kui Mg defitsiiti ei ole, pole vaja seda tarvitada.

* Tsink on üks mineraalaine, mida leidub  paljudes toidulisandites. Zn aitab imenduda paremini näiteks magneesiumil ja on mitmetes immuunsust parandada aitavates toidulisandites.

Oomega-3 rasvhapped. Ei aita kontrollida veresuhkru taset diabeetikutel. Kuid on leitud positiivne seos neil, kes mereande söövad, sest on vähenenud 2. tüüpi diabeedi teke. On kasulikud südame-veresoonkonna haiguste korral kui inimene mereande eriti ei tarvita. Oomega-3 rasvhapped on erinevate nimetustega preparaatides:  nii vedelal kujul pudelis, kas maitsestatuna või ilma ja kapslites, tablettides.

* B1 vitamiin. Diabeetikutele on käsimüügis preparaat Benfogamma, mille toimaine on benfotiamiinmis on rasvlahustuv. Sellel preparaadil on antineuralgiline toime diabeetilise polüneuropaatia puhul. Kliinilistes uuringutes pole seda küll suudetud tõestada.

* Meie kliimas on hästi oluline D-vitamiin, apteekides erinevate ravimvormidena. Lastele tilkadena, täiskasvanud ka peaksid tarvitama septembrist aprillini, kuni päike välja tuleb. D-vitamiini lubatud annus on 0,005 - 0,008mg päevas.

* Kaltsium on oluline mineraal, D-vitamiin aitab kaltsiumil paremini imenduda. Lisaks võivad võtta kaltsiumi need inimesed, kellel on osteoporoosi risk. C-vitamiini võiksid lisaks võtta suitsetajad, ka suured kohvijoojad ja antibeebipillide kasutajad.

* Olemas on ka diabeetikute vitamiinid. Neis on sisalduvad põhiliselt B grupi vitamiinid, magneesium, foolhape, kroom, seleen (see on kasulik, kuid otsest seost diabeediga ei ole siiski leitud). Muidugi alati on vitamiinide korral imendumise küsimus, sest palju organism sellest toidulisandi tabletist omastab pole täpselt teada kuna nende biosaadavust pole üldiselt uuritud. 

Toidulisandid ei ole ka just odavad ja tihti leidub neis kombinatsioonides aineid mida ei ole vaja lisaks tarvitada. Eelistama peaks ikka arsti poolt määratud ravimeid.

Lõpetuseks soovitan tervet eluviisi ja kindlasti eelistada tasakaalustatud, tervislikku toitu. Tähtis on saada vajalikud vitamiinid ja mineraalaineid toidust. Olla kindlasti füüsiliselt aktiivne, eriti just istuva eluviisi korral, kontrollida veresuhkrut. Põhirõhk diabeetikutel on eelkõige diabeediravimitel, jälgida kindlasti raviskeeme.

Ravimtaimed

Neist on tuntud kaneel, millel on veresuhkrut alandav toime. Lisaks mainitud Dialevelile veel Zimt Plus, mis sisaldab kaneeli, viigikaktuse ekstrakti, alfa-lipoehape ja E-vitamiini, kroomi. Vitamiinide annuseid tuleb ka jälgida kuna mõne vitamiini defitsiidi korral võivad need osutuda liiga väikeseks. Kui aga mõnda koostises olevat vitamiini juba eraldi võetakse võib annus osutuda jälle liiga suureks. Zenþenni jt. hiina meditsiini taimede ning ka aaloe ja viigikaktuse kohta pole piisavalt tõendeid nende kasulikkusest diabeedi korral. Zenþenn tõstab ka vererõhku ning ei ole kõrgenenud vererõhu puhul hea valik. Kui soovite seda siiski tarvitada, siis kindlasti hommikul, mitte õhtul enne magamaminekut. Ravimtaimi sisaldavaid toidulisandeid internetipoodidest ostes peaks olema ikkagi  ettevaatlik. Ravimiamet on leidnud nendes kahjulikke aineid, kuna neid enamasti keegi ei kontrolli ja pole teada ka nende päritolu.

Meie enda metsataimedest: mustikalehed, millel on täheldatud veresuhkrut langetavat toimet. Seda teed võib juua, kuid nagu ravimteesid üldse mitte väga pikka aega järjest. Võiks organismil lasta vahepeal ka puhata: perioodiks võtta kaks nädalat - kuu aega. Tähtis on ka jälgida, kuidas ravimtaimedest teed valmistada. Kui lihtsalt valada korraks vesi peale, ja kohe jooma hakata, ei ole sellest kindlasti kasu. Ravimtee tahab tihti pikemat seismist, näiteks mõne tee puhul termoses isegi 45 minutit. Jälgige kindlasti apteekri soovitusi ja teepakil olevat instruktsiooni.Mõningaid ravimtaimi on vaja tasasel tulel isegi keeta.

Nõgeselehtedel on teatav toime diabeedi puhul.Vastunäidustatud on nõgese kasutamine aga kõrge vererõhu ja kõrgenenud vere viskoossuse korral, sest nõges suurendab vere hüübimist. Ei soovitata kindlasti Marevan ravi ajal.

Naistepunal on koostoime diabeedi- ja kardiovaskulaarravimitega ja seega selle kasutamist võiks siis vältida. Naistepuna võib vähendada imendumist või suurendada ravimi toimet.

Hõlmikpuu (Gingko biloba) ekstrakti sisaldavaid toidulisandeid peaks koos statiinidega (kolesteroolialandajatega) koos vältima.

Vältida võiks ka greibimahla pikaajalist ja üle ühe klaasi päevas tarvitamist. 

On ka  veel mitmeid teesegusid, mis abistavad  diabeedi ja prediabeedi korral. Mõned taimed on seal maitse parandamiseks ja vitamiinide (C-vitamiin) lisamiseks(Diabeedi tee)

KOMMENTAAR

PERHi sisehaiguste kliinik, üldsisehaiguste keskus, sisehaiguste polikliiniku õde Tiina Mitt:

Eriti ülekaalulistel võtab kroom hästi isu ära, ka magusaisu. Teine asi on ravimteed, need väga hästi normaliseerivad näitusid. Olen ise kogenud, seda glükomeetriga mõõtes, isegi II tüüpi diabeedi puhul. Võib olla on põhjus ka selles, et kui on uus glükomeeter, siis rohkem keskendutakse ka tervisele ja "mängitakse" seadmega. Tean vanahärrat, kes ravimteedega elas diabeetikuna sõjaaja üle. Ka kaneelil on stabiliseeriv toime, see muudab kõikumised stabiilsemaks. Kaneelil on aga kumariiniprobleem, kuid selleks peaks kaneeli päris palju tarvitama, et sellest ohtu tekiks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.