Rasvmaks ehk maksa steatoos: alkohol kurja juur

PERHi gastroenteroloog Mart Riispere tutvustab rasvamakse olemust ja ravivõimalusi.

Maksa steatoos on seisund, kus maksas on tavalisest rohkem rasva. Põhjusi on mitu, sagedasemad on alkoholi liigtarvitamine, rasvtõbi või ülekaal, suhkruhaigus ja erinevate ravimite pideva tarvitamise kõrvatoime.

Rasvmaksa puhul läheb maks suuremaks, tavaliselt ka kollasemaks, kuna toimuvad muutused maksakoes. Miks see tekib? Sellel on nii ainevahetuslik kui ka toksiline (näiteks alkohoolne ja ravimtekkeline) tekkepõhjus.

Mittealkohoolset rasvmaksa esineb kirjanduse järgi 20-40% arenenud maade populatsiooni haigetest, 3 kuni 5 korda sagedamini meestel, kes ikkagi napsitavad, ehkki salgavad. Tegelikult võivad seda salata nii mehed kui ka naised. Rasvmaksal võib olla mitu põhjust korraga.

Rasvmaksa esineb enamasti ülekaalulistel, insuliinresistentsetel, nii I kui ka II tüüpi diabeetikutel, kõrge kolesterooliga, arteriaalse hüpertensiooniga inimestel või kel on nende haiguste kombinatsioon.

Rasvmaksa jagatakse kolmeks rasvainfiltratsiooni astmeks: kerge (30%), mõõdukas (60%), raske (üle 60%).

Diagnoosimisel on tavaliselt esimeseks sammuks biokeemilised analüüsid. Enim peegeldab maksa rasvasust näit nimetusega GGT (gammaglutamüültransferaas), see number võib olla paarsada. Alkohoolikutel  see number on aga tuhandetes. Tehakse ka ultraheli uuringut, kus radioloog näeb tavalisest heledamat maksa. Vajalik on teha maksabiopsia, see algab maksapunktsioonist ja preparaadi tegemist. See on eraldi protseduur, mida tehakse statsionaaris. Välistada tuleb muud võimalikud etioloogilised faktorid, mis põhjustavad maksakahjustust nagu näiteks raualiig, infektsioonid, autoimmuunne reaktsioon ja toksilisus.

Esineb toksilist, mittealkohoolset rasvmaksa põhjust ravimitest tingituna: seda toovad kaasa statiinid, kortikosteroidid, seenevastased ravimid, metotreksaat, amiodaroon jne. Sagedamini esineb seda statiinide ja seenevastaste ravimite puhul.

Raviks põhjuste eemaldamine

Rasvmaksa raviks on põhjuste eemaldamine. Medikamentoosset ravimit õieti polegi. Kasutatakse sojaubade fosfolipiidid (Essentiale Forte), aga see on empiiriline ravimeetod. Tegemist on taimse preparaadiga maksahaiguste toetavaks raviks. Tavaline annus on 2+2 tabletti päevas, kuur kestab kuu aega. Kui selle ajaga pole midagi muutunud, siis järelikult oli see kasutu ja korrata pole seda mõtet. Positiivse efekti korral võib jätkata, kõik sõltub analüüsidest.

Võtmeküsimus on liigsest kehakaalust lahtisaamine. Tänapäeval kasutatakse üha rohkem ka bariaatrilist lõikust, ehkki me ei tea selle kaugtulemusi.

Alkoholi ei tohi tarvitada. Diabeet peab olema kompenseeritud, seegi annab hea efekti. Kui asi on maksatsirroosini jõudnud, saab ka maksasiirdamist teha.

Alkohoolse maksahaiguse puhul on iseloomulik nn suuretilgaline rasvväärastus maksas, mida allub paremini ravile. Väiksetilgaline rasvvääratus allub ravimeetoditele halvemini. Süsteem on ülekoormatud, tekivad nn rasvatilgad.  On leitud kindel geenimutatsioon, mis annab steatoosile eelduse. Ainevahetus on sünniga kaasa antud ja sellega ise võidelda on raske. Üks inimene võib kolme aastaga end rasvmaksani juua, kuid teine joob pool liitrit viina päevas ja elab maksa poolest saja aastani. Sõltub ka sellest, palju me joome. Maksa jõuab alkohoolsest joogist ikkagi alati etanool. Siingi on vaid üks ravi: alkoholivaba dieet.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.