Verekeskus: doonorlus ei ole inimõigus

Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskuse kvaliteedijuht doktor Tatjana Plahhova sõnul ei saa doonorlust pidada inimõiguseks.

«Verekeskuse peamine ülesanne on lähtuda patsientide ohutusest. Doonorlust ei saa pidada inimõiguseks ning kuna verekeskuse ülesanne on tagada doonorvere maksimaalne ohutus, on veredoonorlusele sätestatud piirangud lähtuvalt teatud haigustest, ravimite tarvitamisest ja riskikäitumisest,» selgitas Plahhova Tarbija24le.

Meestega seksivate meeste (MSM) jaoks on Plahhova sõnul kehtivad Euroopa direktiivid, mida peavad järgima kõik verekeskused. «Otsus keelustada MSM vereloovutus põhineb verega edasikanduvate nakkuste esinemises: seda on Euroopas palju uuritud ja nakkuste esinemine MSM hulgas on oluliselt kõrgem kui üldelanikkonnas,» lisas Plahhova.

Tervise Arengu Instituut tegi möödunud aastal vastavasisulise uuringu ka Eestis, mis seda asjaolu kinnitas.

Homoseksuaalsetele meestele kehtiv eluaegne keeld verd loovutada kujutab endas Euroopa mõjuka kohtujuristi Paolo Mengozzi hinnangul diskrimineerimist, kelle esialgu veel mittesiduv seisukoht võib leida edasist arutust Euroopa kohtus. Kui Prantsusmaa näitel homoseksuaalsetele keelatud vereloovutamine saab kinnitatud kui diskrimineerimine, võib seda pidada pretsedendiks, mida tuleb järgida kõigil Euroopa Liidu liikmesriikidel.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.