Alzheimeri tõve tekkes tuvastati uus süüdlane

Alzheimeri tõbe uurivaid teadlasi on pikalt köitnud kaks valku (beeta-amüloidne ja tau valk), mis moodustavad patsientide ajus omamoodi kleepuva massi naastude moodustumiseks.

Uuringus käsitleti kolmandat valku nimega TDP-43, mida seostatakse amüotroofse lateraalse skleroosi (ALS) ja aju otsmikusagara kahjustusest tuleneva seniilsusega, vahendasid ERR teadusuudised.
 
Töös uuriti 342 inimese lahkamisjärgselt saadud ajuproove ning peaaegu 200-s proovis leidus TDP-43 valku. Seejuures selgus, et kõrgenenud valgu tasemega inimesed olid enne surma kannatanud 10 korda suurema tõenäosusega mälukao käes.
 
Uue valgu seosed Alzheimeri tõve arenguga on esialgu veel teadmata. On võimalik, et TDP-43 molekul käitub omamoodi sütikuna, vallandades pikka aega arenenud molekulaarsete muutuste korral haigustunnuseid. Niisamuti võib see valk osaleda ka teiste neurodegeneratiivsete haiguste arengus.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.