Ekspert: alkoholism on Eestis alaravitud

Kuigi alkoholi liigtarvitamine on Eestis laialt levinud, jätab alkoholismi ravi Tervise Arengu Instituudi mittenakkushaiguste ennetamise osakonna juhataja Anneli Sammeli sõnul soovida, kirjutab Tarbija24.

Intervjuu Anneli Sammeliga tegi Tarbija24.

Kui suur probleem on teie hinnangul alkoholism Eesti elanike seas?

Ekspertide arvates on alkoholism Eestis väga aladiagnoositud ja alaravitud haigus.

Alkoholismile ehk alkoholisõltuvusele kui psüühikahäirele on iseloomulik tugev vajadus alkoholi tarvitada. Teiseks on raskendatud alkoholi tarvitamiskoha, koguse ja joomise lõpetamise kontrollimine. Kolmandaks tunnuseks on alkoholitarvitamise lõpetamisel tekkivad võõrutusnähud (higistamine, värin kehas, südamekloppimine, ärevus, segaduses olek), mida leevendab väike kogus alkoholi. Neljandaks on tolerantsi teke ehk joobe saavutamiseks vajatakse järjest suuremaid alkoholikoguseid.

Varasemad huvid ja kohustused taanduvad alkoholitarvitamise ees ning kuuendaks tunnuseks on joomise jätkamine vaatama sellele, et alkoholist on tekkinud tervisehäired ja toimetulekuraskused.

Alkoholisõltuvust võib diagnoosida, kui kolm või enam eeltoodud tunnust on teatud ajal viimase 12 kuu jooksul koos esinenud. Sõltuvuse kõige olulisem kriteerium on tugev tung tarvitada alkoholi.

Kas Eestis on piisavalt pädevaid spetsialiste ja raviasutusi alkoholismi ravimiseks ning kui tulemuslik see ravi on?

Eestis on tõhusa abi saamise võimalused alkoholisõltuvuse korral praegu kasinad. Samuti on paljud pakutavad teenused tasulised. Kuna efektiivne ja terviklik ravisüsteem puudub, ei soovi tervishoiutöötajad selle keerulise probleemiga tegeleda.

Eesti vajab alkoholisõltuvuse kui psüühikahäire olemuse ja selle ravi käsitluse uuendamist, vaja on teavitada alkoholisõltuvuse kui haiguse olemusest nii patsiente kui ka meedikuid.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.