MERS-CoV võib suuta õhu kaudu levida

Saudi Araabias asuvast kaamelilaudast kogutud proovide analüüs näitab, et tänaseks vähemalt 288 inimelu nõudnud Lähis-Ida respiratoorse sündroomi nime all tuntud hingamisteede haiguse viirusosakesed võivad suuta õhu kaudu levida.

Laut kuulus tänaseks hukkunud mehele, kelle vereringest oli mitmeid kuid tagasi MERSi põhjustav viirus isoleeritud ning kelle neli kaamelit oli sellega samuti nakatunud, vahendasid ERR teadusuudised. Eelnevad tööd oli juhtumiuuringu põhjal kinnitanud, et viirus kandub kaamelitelt inimestele. Nüüd otsustasid aga viroloogid uurida ka toona laudast kogutud õhus leiduvaid osakesi ja suutsid proovist viiruse pärilikkusainet isoleerida.

Leitud DNA kõrvutamine kaameleid ja nende omanikku nakatunud viiruse pärilikkusainega kinnitas, et tegu on tõepoolest sama tüvega. Viirusest ei leitud aga märke pärast loomade eemaldamist kogutud kahes õhuproovis, mis vihjab, et osakesed ei suuda õhus pikalt hõljuda.

Nii pole teadlased varmad järeldama, et viirus levitab ennast peamiselt aerosoolide vahendusel, kuid rõhutavad siiski kaitsemaskide kandmise vajadust. 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.