Ühing: kohtuvaidlus ei tohiks olla eksperthinnangu andmisel takistus

Eesti Patsientide Esindusühing (EPE) leiab, et seadus peaks lubama Tervishoiuteenuste kvaliteedi ekspertkomisjonil (TKE) anda hinnanguid osutatud tervishoiuteenuse kvaliteedile ka siis, kui samas asjas on parasjagu pooleli ka kohtuvaidlus.

Ühing toob ministeeriumile saadetud märgukirjas välja, et vastavalt Tervishoiuteenuste korraldamise seadusele keeldub TKE avalduse menetlemisest, kui samas asjas on olemas jõustunudkohtuotsus või samas ajas toimub kohtumenetlus. EPEni on jõudnud mitmed kliendijuhtumeid, kus TKE on seaduse paragrahvi meelevaldselt kohaldanud ning jätnud patsiendi esitatud avalduse menetlemata põhjusel, et isikuga seoses on toimunud või on pooleli kohtumenetlus, mille vaidluse esemeks ei ole osutatud tervishoiuteenuse kvaliteet. EPE hinnangul ei ole õiguspärane olukord, mil TKE keeldub arvamuse andmisest nt tahtest olenematu ravi kohaldamise menetlusele põhjendusega, et antud asjas on jõustunud kohtuotsus, kui vastava kohtumenetluse esemeks ei ole osutatud tahtest olenematu ravi kvaliteet.

„Tulenevalt juriidilisest määratlusest ei ole TKE otsused Haldusmenetluse seaduse § 51 mõttes käsitletavad kui haldusaktid, vaid kui haldustoimingud 2. Sellest lähtuvalt puudub ka võimalus taotleda Halduskohtumenetluse seadustiku § 37 lg 2 p 1 alusel nende tühistamist. Järelikult on TKE otsus kohtu jaoks kui eksperthinnang, mida vaidluspool võiks esitada mõne fakti tõendamiseks või ümberlükkamiseks,“ leiab ühing.

TTKS §502 lg 3 p 3 välistab TKE õiguse anda hinnangut juhul, kui samas asjas toimub kohtumenetlus, mille sisuks on osutatud tervishoiuteenuse kvaliteet. Antud säte ei saavuta ühingu hinnangul  oma eesmärki, kuna TKE on riiklikult tunnustatud tervishoiuteenuse kvaliteedi määraja ning tema otsus on kohtus tõendiks. EPE leiab, et kui vaidluspool soovib kohtumenetluse käigus, mille vaidluse esemeks on osutatud tervishoiuteenus, saada ekspertarvamust/eriteadmistega isiku arvamust , peaks ja võiks tal olla täielik õigus see saada muuhulgas ka TKE-st.

EPE ettepanekud:

1. Kohaldada TTKS § 502 lg 3 p 2 patsientide avalduste menetlemisel vaid juhul kui antud asjas on olemas jõustunud kohtuotsus, mille vaidluse esemeks on olnud osutatud tervishoiuteenuse kvaliteet.

2. Tühistada TTKS § 502 lg 3 p 3, mis välistab patsiendile ravikvaliteedi hinnangu andmise asjas, milles toimub kohtuvaidlus ning mille vaidluse esemeks on ravikvaliteet.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.