Geenivaramu teadlased osalesid suures skisofreeniauuringus

Möödunud nädalal avaldati ajakirjas Nature ülemaailmse skisofreenia-uurimuse tulemused – sadakond uut DNA-järjestust, mis mängivad rolli haiguse tekkimises. Lisaks said uurijad aimu biokeemilistest signaalradadest, mis võivad mõjutada skisofreeniasse haigestumist.

Seni kõige suuremas vaimuhaigusi puudutavas uuringus osalesid ka Tartu ülikooli Eesti geenivaramu teadlased Tõnu Esko ning Andres Metspalu, Mari Nelis ja Lili Milani.

Skisofreenia tekkepõhjuseid on otsitud aastakümneid. Nüüdseks on teada, et skisofreeniahaigete ajus on vähem hallainet ning ajurakkude vahelisi ühendusi. Miks, seda ei teata. Keerukat närvisüsteemi häiret on raske jäljendada hiirtel-rottidel või koekultuuris kasvavatel inimrakkudel ja haiguse olemus on endiselt ebaselge.

Kuna me ei tea, miks skisofreenia tekib, pole võimalik haigust korralikult ravida. Tundub uskumatu, kuid skisofreeniat ravitakse üsna vanamoodsalt ja viimase poolsajandi jooksul pole ravimid oluliselt paremaks muutunud. Hallutsinatsioone ja luulusid oskavad psühhiaatrid ravimitega kontrollida, kuid skisofreenia tekkimise algpõhjuseid ei suudeta kõrvaldada.

Loe edasi Novaatorist

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.