“Rasvamaksud” annavad soovitud tulemusi

Suhkru, soola ja rasva erimaksustamine töötab, aidates kaasa neid sisaldavate  toiduainete väiksemale tarbimisele ning inimeste rasvumise vähendamisele, leidis Euroopa Komisjon oma vastses raportis. Samas selliste maksude täpset mõju Euroopa põllumajandusele ja toidutööstusele on vaja täiendavalt analüüsida.

Raportis tõdeti, et tarbijad võivad kasutusele võtta meetmed, mis vähendavad maksustamise mõju. Näiteks ostetakse rohkem tooteid, mille maksukoormus on väiksem, või tarbitakse odavamate kaubamärkide tooteid. Täiendav maksustamine tõstab ka halduskoormust ja seda eriti juhul, kui maksustamise aluseks on teatud koostisosad. Toidu ja jookide maksud võivad mõjutada negatiivselt tööturgu ja investeeringuid, tõdetakse raportis.

Peamine erimaksustamise vastane argument on see, et kui maksud tõstavad kaupade hinnad kõrgemaks kui naaberriikides, siis aktiveerub piiriülene kaubandus. Siiski ei leidnud see tendents kinnitust ning ei oma kaubandusele erilist mõju.

Näidetena erimaksude kehtestamisest tuuakse Soome, kus aastal 2011 kehtestati täiendav maks kommidele, šokolaadile, jäätisele ja jääpulkadele. Lisaks tõsteti suhkrusisaldusega jookide maksumäära. Septembris 2011 tõsteti Ungaris rea toodete, nagu karastusjoogid, energiajoogid, eelpakendatud magustatud tooted, soolased näksid ja krõpsud, maksumäära. Samal ajal teatas Iiri tervishoiuminister, et plaanitakse kehtestada suhkrusisaldusega jookide maksumäära. Prantsusmaal kehtestati erimaks suhkruga või suhkruasendajatega jookidele aastal 2012. Oktoobris 2013 otsustati kehtestada maks ka energiajookidele.

Vaata raportit:

http://ec.europa.eu/enterprise/newsroom/cf/itemdetail.cfm?item_id=7668&tpa=0&tk=&lang=en

EurActive.com portaalist refereeris Mari Amos

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Kas senistel tegijatel peaks olema haigekassa lepingule eelisõigus?

 • Jah
  36% (16)
  36% (16)
 • Ei
  33% (15)
  33% (15)
 • Raviaha peaks liikuma patsiendiga kaasa
  31% (14)
  31% (14)

Vastanuid: 45

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

9. oktoober 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

september 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

september 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.