Alkoholism peres mõjutab kõigi liikmete tervist

Tänapäevase arenenud ühiskonna peamiste probleemidena esitatakse narkomaaniat, HIV nakkust, ka ülekaalulisust, liikumisvaegust, teisalt jälle liiklus ja tuleõnnetusi. Tihtipeale jäetakse märkimata alkoholi kuritarvitamisest tulenevad terviseprobleemid, kirjutab Tõstamaa perearst Madis Veskimägi.

Tehakse küll juttu alkoholi mõjust selle tarvitaja kehale: maksale, südamele, veresoontele ja närvisüsteemile. Kuid hoopis harvem proovitakse vaadelda alkoholi kuritarvitaja lähikondlaste terviseprobleeme. Üheltpoolt on see väga raske, sest puuduvad üheselt kasutatavad mõõdupuud, teisalt aga asjaolu: alkoholiprobleeme varjatakse kiivalt, nii kuritarvitaja enda kui tema lähedaste poolt kuni viimase piirini.

Milline on alkoholiprobleem ühes Eesti maapiirkonnas, kui palju perekondadest on sellest tabatud, kuidas see mõjutab pere ja laste tervist. Saamaks vastust nendele küsimustele viis siinkirjutaja läbi põgusa uurimuse. Vaatlusaluseks rühmaks on juhuvalimina ühel sünniaastal sündinud lapsed. Piirkonna meedikutel on olemas ülevaade pereliikmete, vanemate või võõrasvanemate alkoholitarbimisest ja selle mõjust laste ja peretervisele. Pere tervist on hinnatud 5 pallilises skaalas. 1- alkoholi massiline kuritarvitamine, erinevad vanemad, pere lagunemine, tinglik perekonna mõiste, laste tõsised kehalised ja psüühhilised hälbed. 5- ideaalne pere, hoolivus, töö, ühisüritused lastega, toetus, rõõm vaadata pere ühtsust. Alkoholi tarvitamist on hinnatud sarnaselt:1 praktiliselt puudub, 2 mõõdukalt, puuduvad sellega seonduvad terviseprobleemid. 3-4 erineva raskusega kuritarvitamine. 5- lausjoomine, vanema(te) igapäevane purjutamine, maapealene “põrgu”. Kokkuvõte uurimusest. Vaatlusaluses rühmas on 21 perekonda, 2-l korral on perekond mõistena tinglik. Alkoholi kuritarvitamine vanema(te) poolt 3 ja enam palli 10 peres. Alkoholi massiline kuritarvitamine, sellest tingitult väga haige pere, laste tõsised tervisehäired 2 peres. Ilmneb kindel seos: pere tervis on parem kui vanema(te) alkoholitarbimine on mõõdukas või puudub. Ideaalseid või hästitoimivaid peresid on vaatlusaluses rühmas 10. Ligikaudu pooltes, 47% peredes leiab aset alkoholi kuritarvitamine sellisel määral mis mõjutab oluliselt pere tervist üldiselt ja on laste mitmete tervisehäirete põhjuseks.

Sarnane on olukord aasta nooremas ja vanemas vanuserühmas. Laste peamised tervisehäired on: käitumishäired, hüperaktiivsus, keskendumisraskused, õppimishäired, eemaletõmbumine, depressioon, suitsidaalsus. Psühhosomaatilised hälbed: seletamatud erineva paikmega valud kõhus, peas, rinnus; väsimus. Vastuvõtlikus hingamisteede viirusinfektsioonide suhtes, sagedasemad bronhiidid, bronhiaalastma kalduvus saastunud õhust, passiivsest suitsetamisest. Uroloogiline probleem: enurees. Nahahaigused : sügelised, püodermia, võimalik ka psoriaas.

Pere tervis määrab suuresti ära vaimselt ja kehaliselt terve lapse kasvamise, tema edasise käekäigu. Haiged peresuhted, alkoholi kuritarvitamine, käitumismall, eluviis: kõik see kandub suure tõenäosusega vanematelt lastele. Perekond on aga ühiskonna aluseks, see määrab omakorda ühiskonna tervise.

Oleks spekulatsioon hinnata meie ümber valitsevat, kohati varjatud alkoholiprobleemi ülitõsiseks või katastrofaalseks. Kuid eelpool esitatud andmed kohustavad välja töötama abinõud kõigil tasanditel: riik, omavalitsus, meedikud, õpetajad, lastevanemad, noored ja lapsed. Eesmärgiks ei ole mõneks aastaks kuiva seaduse kehtestamine vaid ühtse laiahaardelise strateegia kujundamine inimpõlvedeks.

Mida saavad teha meedikud? Esiteks peame aru saama, et alkoholi kuritarvitaja on tegelikult sõltuvushaige, selle diagnoos F10 on esitatud RHK X-s. Nii nagu iga teine arstlik diagnoos ei ole ka see häbi või varjamise põhjuseks. Kuigi sõltuvushäirel puudub kindel, püsivat efekti andev ravi on siiski palju võimalusi patsiendi “rajal hoidmiseks”. Ravikindlustuse puudumine ei tohi olla ravi ärajäämise põhjuseks. Ka diagnoos F10 peab olema mõjuv põhjus kroonilise haigusena ravikindlustuse saamiseks, mitte mõni hilistüsistus: krooniline pankreatiit, sekundaarne diabeet, maksatsirroos, veresoontepatoloogia jm.

Perearstide kui meditsiinisüsteemi esmatasandi ja lihtsamini ligipääsetavate meedikute ettevalmistus tegelemiseks alkoholiprobleemidega. Kõik algab miniinterventsioonist ( 5 A reegel “ask, advise, assess, assist, arrange") ja nii leitud probleemi tunnistamisest. See aga on järgneva ravi aluseks. Kergemaid alkoholitarbimisest tingitud ärajäämanähte on võimalik edukalt ravida tilkinfusioonide, erinevate psühhofarmakonide ja südametegevust mõjutavate vahenditega perearstikeskuse jälgimisruumis. Kergemaid alkoholitarbmimisest tingitud  meeleolu ja unehäireid saab edukalt mõjutada antidepressantide, anksiolüütikumide ja hüpnootikumidega.

Möödunud tööaastatest on siinkirjutajal kogunenud paarkümend näidet koostöövalmis patsientide “rajalhoidmisest”. Kõik see on raske, kuid veelgi raskem on alkoholisõltlase allakäigu ja tema pere kannatuste tunnistamine. Meditsiini järgmistest astmetest on hädavajalik süvendatud sõltuvushäire ravi spetsialiseeritud raviasutustes, nendele ligipääs peab olema tasuta. Praegune olukord, kus sõltuvushäire ravi on koondunud ainult tasulistesse raviasutustesse on vägagi kurnav nii emotsionaalselt kui materjaalselt  sõltlasele endale ja tema perele.

Alkoholi kuritarvitamine on tänapäeva arenenud ühiskonnas, ka meie riigis tõsiseim terviserisk nii tarvitajale endale, tema perele ja ka kogu ühiskonnale. Tähtsam ülesanne on noorte seas vältida või edasi lükata alkoholi tarbimist paremal juhul 20-25 eluaastani ja nii vähendada sõltuvushäire tekke tõenäosust. Tähtis on toimiva ühisrinde kujundamine aastakümneteks, kaasates riiki, omavalitsust, õpetajaid, meedikuid ja lastevanemaid.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

RAKVERE HAIGLA AS otsib RAVIJUHTI

Rakvere Haigla AS

11. veebruar 2019

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.